Polska i Ukraina wprowadzą wspólną kontrolę celną

O zamiarze wprowadzenia wspólnej kontroli celnej z Polską poinformował na nagraniu wideo prezydent Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że „jedność Ukraińców i Polaków jest czymś stałym, czego nikt nie złamie”.

W niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił „historyczną decyzję” o ustanowieniu wspólnej kontroli celnej z Polską.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Znaleziono rozwiązanie, które zrewolucjonizuje porządek na naszej granicy. Wprowadzamy wspólną kontrolę celną z Polską. To znacznie przyspieszy procedury graniczne. Wyeliminuje większość zagrożeń korupcyjnych. Ale jest to również początek naszej integracji ze wspólną przestrzenią celną Unii Europejskiej” – powiedział Zełenski.

Ukraiński prezydent stwierdził, że stosunki polsko-ukraińskiego są wreszcie „na całkowicie czystych, szczerych podstawach, bez kłótni i starego konfliktowego dziedzictwa”.

„To osiągnięcie to historyczny dorobek naszego narodu. I chcę, aby na zawsze zachowało się braterstwo Ukraińców i Polaków Jak mówiłem dziś w obecności posłów, jedność Ukraińców i Polaków jest czymś stałym, czego nikt nie złamie” – stwierdził Zełenski.

Jak informowaliśmy, prezydent Andrzej Duda wygłosił w niedzielę przemówienie w Radzie Najwyższej Ukrainy. „Wolny świat ma twarz Ukrainy” – mówił Andrzej Duda. „Dziękuję Wam, że bronicie Europy przed najazdem rosyjskiego imperializmu, że duch wolnego narodu jest silniejszy. Z całego serca dziękuję za Wasz opór, odwagę, umiłowanie wolności”.

Prezydent uważa, że Polska i Ukraina powinny podpisać nowe dobrosąsiedzkie porozumienie, które „względni to, co zbudowaliśmy w naszych relacjach przynajmniej w ostatnich miesiącach”. Według Prezydenta RP, rosyjska agresja pokazała, że sieć połączeń drogowych, kolejowych i infrastrukturalnych między Ukrainą a Polską jest niewystarczająca i trzeba to nadrobić.

„Granica polsko–ukraińska powinna łączyć, a nie dzielić” – mówił Andrzej Duda i podkreślił, że przejawem dobrych stosunków polsko–ukraińskich będzie szybkie połączenie kolejowe między Kijowem a Warszawą. „Wspólnie je zbudujemy” – mówił.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski planuje skierować do Rady Najwyższej Ukrainy projekt ustawy o statusie i pomocy obywatelom polskim na Ukrainie, podobny do tego, który został niedawno zatwierdzony przez Sejm RP dla Ukraińców.

„Szczególnie dziękuję Sejmowi RP za uchwaloną niedawno ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. To bezprecedensowa decyzja, zgodnie z którą nasi obywatele, zmuszeni do ucieczki do Polski z powodu rosyjskiej agresji, otrzymają niemal takie same prawa i możliwości jak obywatele polscy. Legalny pobyt, zatrudnienie, edukacja, opieka zdrowotna i świadczenia socjalne. To wielki krok i gest wielkiej duszy, jakiego mógł dokonać tylko dobry przyjaciel Ukrainy. Ten krok nie pozostanie jednostronny. W najbliższym czasie złożę podobny – lustrzany – projekt ustawy do Rady Najwyższej Ukrainy – powiedział Zełenski.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz