W poprzednim roku akademickim w Polsce studiowało łącznie ponad 78 tysięcy obcokrajowców, z czego połowę stanowili Ukraińcy, a 10 proc. Białorusini – informuje Polskie Radio.

W roku akademickim 2019/2020 na polskich uczelniach studiowało ponad 78 tys. studentów z zagranicy. Połowę z nich stanowili obywatele Ukrainy – było ich ponad 39 tysięcy. W rozmowie z Polskim Radiem jedna z ukraińskich studentek przyznała, że młodzi Ukraińcy decydują się na studiowanie w Polsce m.in. dlatego, że „polskie uczelnie, zwłaszcza prywatne, bardzo mocno reklamowały się na Ukrainie”.

Wcześniej pisaliśmy, że w roku akademickim 2012/2013 na polskich uczelniach studiowało 9 747 studentów z Ukrainy. Rok później było ich już 15 tys., a według danych za rok akademicki 2016/2017, w naszym kraju studiowało 35 584 studentów z Ukrainy. Zachęcają ich do tego m.in. niższe koszty studiów niż w sąsiednich krajach oraz ulgi lub możliwość studiowania za darmo. W 2019 roku co czwarty deklarował, że zamierza zostać w Polsce.

Czytaj także: Na Uniwersytecie Gdańskim Ukraińcy mogą studiować bezpłatnie

 

Poza obywatelami Ukrainy, najliczniejszą grupą cudzoziemców na polskich uczelniach są obywatele Białorusi. W poprzednim roku studiowało ich w Polsce 8 300. Przypomnijmy, że w 2019 roku pisaliśmy, iż od 2012 r. liczba studiujących w Polsce obywateli Białorusi wzrosła ponad trzykrotnie. Więcej Białorusinów studiowało wówczas tylko w Rosji, ale tam ich liczba spadała.

Ponadto, w Polsce studiują licznie przybysze z Indii i Turcji, a w przypadku Europy Zachodniej – Norwegowie i Niemcy. Ponadto, zauważalny jest duży wzrost zainteresowania wśród obywateli państw Azji Środkowej i Kaukazu. Według cytowanego przez PR dra Jarosława Protasiewicza, dyrektora Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego, w roku akademickim 2019/2020 w naszym kraju kształciło się ponad 1300 studentów z Kazachstanu i ponad 1200 z Azerbejdżanu.

– Na polskich uczelniach najbardziej zwiększyła się jednak liczba obywateli Uzbekistanu, w ciągu roku wzrosła ona prawie o połowę i przekroczyła 1000 studentów – zaznaczył dr Protasiewicz. Zaznaczył też, że pomiędzy 2012 a 2019 rokiem liczba cudzoziemców studiujących w Polsce wzrosła prawie czterokrotnie.

Przeczytaj: Studenci z Ukrainy zapłacą o połowę mniej za studia na Uniwersytecie Łódzkim

Czytaj również: Polska będzie dopłacać do studiów cudzoziemców 30 tys., a do studiów Polaków 10 tys. zł

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Poinformowano też, że pandemia koronawirusa wcale nie spowodowała spadku liczby cudzoziemców, przyjeżdżających do Polski na studia. Przykładowo, w przypadku Uniwersytetu Warszawskiego, według danych z końca grudnia 2020 roku, od ubiegłego roku odsetek studentów zagranicznych nie uległ zmianie i wynosi 6,6 proc.

Przeczytaj: Ukraińcy płacą pośrednikom-„opiekunom”, żeby wysłać dziecko do szkoły w Polsce. Dyrektorzy szkół przymykają oko na nieprawidłowości

polskieradio.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply