28-letnia Polka walczy w północnej Syrii z dżihadystami z ISIS jako żołnierz kobiecych YPJ w ramach kurdyjskich Powszechnych Jednostek Obrony. Została jedną z bohaterek reportażu Vice News.

Vice News nakręcił reportaż nt. obcokrajowców walczących z ISIS w szeregach kurdyjskich Powszechnych Jednostek Obrony. W materiale przedstawiono Niemców, Włochów i Kanadyjczyków, jednak pokazano też 28-letnią Polkę, przedstawioną jako Destina, walczącą w kurdyjskich Siłach Obrony Kobiet. Brała udział w walkach z ISIS w rejonie miejscowości Al-Hasaka. Przed przybyciem do Syrii mieszkała w Niemczech. Ma męża i czwórkę dzieci. Nie posiadała wyszkolenia wojskowego, odbyła kilkudniowe szkolenie już na miejscu.

Opowiada m.in. o terroryście z ISIS, które niedaleko niej wysadził się w powietrze. Tłumacząc, dlaczego tu przyjechała powiedziała: „Po tych wydarzeniach w Paryżu uważam, że ISIS nie jest zagrożeniem tylko dla Kurdów, ale dla całego świata”.

„Umarłabyś za tę decyzję?”– pyta dziennikarz. „Gdybym musiała tu umrzeć… to umarłabym”– odpowiada. Pokazuje również zdjęcia ze swoimi dziećmi.

Według profilu dostępnego na Facebooku, Destina to Joanna Mozelewska-Filipczuk, pochodząca z Białegostoku.

W nagraniu wspomniano również, że ponad 670 obywateli Niemiec miało zostać zwerbowanych przez ISIS.

Fragment dot. Polski w szeregach YPJ od 11:55

Fot. facebook.com / Joanna Mozelewska-Filipczuk

Youtube.com /facebook.com / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz