W środę Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przytłaczajacą większością głosów poparło uchwałę wzywającą Izrael do zakończenia okupacji terytoriów palestyńskich i wycofania nielegalnych osadników z tych terenów.
Zgromadzenie Ogólne ONZ „żąda, aby Izrael niezwłocznie zakończył swoją bezprawną obecność na okupowanym terytorium palestyńskim, która stanowi bezprawny czyn o charakterze ciągłym pociągający za sobą jego międzynarodową odpowiedzialność i [aby] uczynił to nie później niż 12 miesięcy od przyjęcia niniejszej rezolucji.” – zapisano w uchwale przyjętej w środę.
Zgromadzenie również „żąda, aby Izrael niezwłocznie wypełnił wszystkie swoje zobowiązania prawne wynikające z prawa międzynarodowego, w tym określone przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, poprzez, między innymi: (a) wycofanie wszystkich swoich sił zbrojnych z okupowanego terytorium palestyńskiego, w tym przestrzeni powietrznej i morskiej, oraz (b) położenie kresu swojej bezprawnej polityce i praktykom, w tym natychmiastowe zaprzestanie wszelkiej nowej działalności osadniczej, ewakuację wszystkich osadników z okupowanego terytorium palestyńskiego i rozebranie części muru zbudowanego przez Izrael, które znajdują się na terytorium [palestyńskim], oraz uchylenie wszystkich przepisów i środków tworzących lub utrzymujących bezprawną sytuację”.
Za rezolucją zagłosowało 124 państw członkowskich ONZ. Przeciw było 14 państw, w tym sam Izrael, USA, Argentyna, Czechy, Węgry, Malawi, Mikronezja, Nauru, Fidżi, Palau, Papua Nowa Gwinea, Paragwaj, Tonga i Tuwalu.
Polska, podobnie jak 42 inne państwa, wstrzymała się od głosu.
Izraelczycy zajęli Zachodni Brzeg Jordanu i wschodnią Jerozolimę w toku rozpoczętej przez nich wojny z państwami arabskimi w 1967 roku i rozpoczęli od razu akcję żydowskiego osadnictwa na tych terenach.
Budowa tych osiedli jest nielegalna w świetle prawa międzynarodowego i rezolucji ONZ i zdecydowana większość państw uznaje je za nielegalne. Obecnie około 700 tysięcy Żydów, to jest 10 proc. populacji żydowskiej populacji w Izralu, żyje na tych dwóch okupowanych obszarach.
Od 1967 r. Izrael okupuje także obszar Wzgórz Golan w Syrii. W 1981 r., zgodnie z decyzją Knessetu, Tel Awiw jednostronnie anektował Wzgórza Golan co nie jest uznawane przez społeczność międzynarodową, w tym przez ONZ.
news.un.org/kresy.pl
Robią co chcą i to bezkarnie.atakują,bombardują, mordują gdzie chcą i kogo chcą.I to wszystko mogą robić bo maja wsparcie USA gdzie faktycznie rządzą!!!! A Sikorski będzie bredził o zbrodni bo ruski pocisk trafił w kamienicę we Lwowie a to że Gaza zrównana z ziemią to już cisza tego……..