Zełenski chce lecieć do Izraela

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski chce okazać swoją solidarność z Izraelczykami przybywając do ich państwa.

Biuro Prezydenta Ukrainy wysłało oficjalną prośbę do biura premiera Izraela, prosząc o zorganizowanie wizyty Zełenskiego w tym drugim kraju, podali urzędnicy ukraińscy i izraelscy. Urzędnicy poinformowali, że rozmowy w tej sprawie mają charakter wstępny i nie ma jeszcze terminu wizyty, zrelacjonował w środę portal Axios.

Zełenski powiedział w środę reporterom, że na początku rosyjskiej inwazji niezwykle ważne było, aby Ukraina nie czuła się samotna i że międzynarodowe wsparcie bardzo pomogło.
„Dlatego wzywam wszystkich przywódców, aby odwiedzili Izrael i okazali swoje wsparcie narodowi. Nie mówię o żadnych instytucjach, ale o wsparciu dla ludzi, którzy ucierpieli w wyniku ataków terrorystycznych i dzisiaj umierają” – powiedział Zełenski po spotkaniu z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w Brukseli.

Biuro Zełenskiego i Kancelaria Premiera Izraela odmówiły dodatkowego komentarza, podał Axios. Portal zaznacza, że od czasu sobotniego ataku Hamasu Zełenski udzielił Izraelowi silnego wsparcia retorycznego i przyrównał akcję Palestyńczyków do inwazji prezydenta Rosji na swój kraj.

Zełenski był jednym z pierwszych przywódców, który zadzwonił po ataku do premiera Izraela Benjamina Netanjahu i wyraził poparcie dla Izraela. „W obliczu takiego ataku terrorystycznego każdy, kto ceni życie, musi okazać solidarność. Izrael ma pełne prawo do obrony przed terroryzmem” – oznajmił Zełenski w szybko wydanym oświadczeniu.

Odróżnia to wyraźnie reakcję Ukrainy od Rosja nie wyraziła wsparcia dla Izraela lecz wezwała obie strony do zaprzestania działań zbrojnych. Przedstawiciele rosyjskich władz mówili również o konieczności powstania niepodległego państwa palestyńskiego w zgodzie z decyzjami ONZ. Prezydent Rosji Władimir Putin nie rozmawiał z Netanjahu od wybuchu zbrojnej eskalacji w sobotę.

axios.com/kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    Komik w żałosny sposób usiłuje łasić się do władz Izraela licząc że w ten sposób wyprosi ich pomoc wojskową i wepchać się pomiędzy wyrażających poparcie dla Izraela polityków Zachodu żeby wyglądać na jednego z nich 🙂

  2. aviserv
    aviserv :

    Tak wielka postać ostatnich wydarzeń, kraj który otrzymał już tyle wsparcia i pieniędzy nie może odejść na drugi plan by iał zostać pominiętym lub nawet zapomnianym przez możnych tego świata.