Podczas spotkania z ambasadorami Polski prezydent Duda stwierdził, że podstawą bezpieczeństwa naszego kraju jest „silny” sojusz ze Stanami Zjednoczonymi.

W poniedziałek prezydent Duda spotkał się z ambasadorami RP uczestniczącymi w dorocznej naradzie organizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.  Prezydent zdecydował się swoje przywiązanie do Stanów Zjednoczonych – „W naszym żywotnym interesie leży wzmacnianie więzi transatlantyckich. Nie ma wątpliwości, że Europa i Polska będą tylko wtedy bezpieczne, gdy łączący je sojusz z Ameryką Północną będzie silny”.

„Europa potrzebuje Ameryki tak samo, jak Ameryka potrzebuje Europy” – twierdził prezydent oceniając – „Musimy stanowczo, a przede wszystkim skutecznie przeciwdziałać wszelkim inicjatywom, które mogą zagrażać stabilności relacji łączących przeciwległe brzegi Atlantyku”. W tym kontekście Duda podkreślał znaczenie NATO – „Nie możemy jednak zapominać, że równie ważnym elementem budującym stabilność na Starym Kontynencie jest współpraca na forum Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dlatego tak ważne jest, abyśmy aktywnie uczestniczyli we współtworzeniu decyzji w jego ramach”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezydent zaznaczył jednak też, że „na Polsce spoczywa współodpowiedzialność za przyszłość Unii Europejskiej”. Wyraźnie dał wyraz swojemu poparciu dla członkostwa naszego kraju w UE powołując się na poglądy polskiego społeczeństwa – „Dziś, gdy zjednoczona Europa wykuwa zręby swoich przyszłych polityk w ramach nowej perspektywy budżetowej, a także zgłaszane są projekty reform wewnętrznych, polski roztropny punkt widzenia oraz proeuropejskie nastawienie polskiego społeczeństwa są ogromnym kapitałem”.

Prezydent Duda podkreślał, że pozostaje zwolennikiem wolności przepływu osób, kapitału, towarów i usług, a także czterech jedności w zakresie prawa, instytucji, rynku i budżetu.

Czytaj także: Prezydent Izraela zaprasza Dudę

prezydent.pl/radiomaryja.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz