Kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska zadeklarowała, że nie weźmie udziału w wyborach przeprowadzanych metodą korespondencyjną.

Kidawa-Błońska wystąpiła we wtorek na konferencji prasowej. Zapytana przez dziennikarza o to jak zareaguje na sytuację w której Prawu i Sprawiedliwości uda się przeforsować koncepcję wyborów na 10 maja kandydatka Koalicji Obywatelskiej odpowiedziała – “W wyborach 10 maja nie wezmę udziału”. Pytana o inne majowe terminy przeprowadzenia wyborów Kidawa-Błońska zapewniła, że “Jeżeli 7 maja uda nam się zatrzymać te szaleństwa PiS, wyborów w maju nie będzie”.

Wobec takiej odpowiedzi dziennikarze naciskali nadal na Kidawę-Błońską aby skonkretyzowała swoje stanowisko, na co ta odpowiedziała – “Powtarzam jeszcze raz: w wyborach korespondencyjnych robionych w taki sposób jak to przygotowało PiS, czyli nie w wyborach, ale usłudze pocztowej, i w maju, gdy rośnie liczba zakażonych, udziału nie wezmę”. Kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta odnotowuje w ostatnich tygodniach znaczny spadek poparcie społecznego.

Stanowisko Kidawy-Błońskiej jest zbieżne z wyrażonym we wtorek na Twitterze poglądem szefa Europejskiej Partii Ludowej Donalda Tuska. „Nie będę uczestniczył 10 maja w procedurze głosowania. Celowo unikam słowa »wybory« […] bo sytuacja przygotowana przez rządzących nie ma z wyborami nic wspólnego” – były premier przekazał w ramach nagrania zamieszczonego na jego koncie na Twitterze. Uznał on, że rządzący organizując wybory korespondencyjne “lekceważą bezpieczeństwo” obywateli i “nie dają gwarancji uczciwej intencji”.

Jednak Tusk posunął się także do zakwestionowania legalności majowych wyborów prezydenckich. “One nie będą ani wolne, ani równe” – ocenił były przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Uznał wręcz, że głosowanie byłoby “nieuczciwe wobec Polski, wobec tych, którzy walczyli tyle lat o uczciwe i wolne wybory”. Wezwał obywateli do ogłoszenia bojkotu wyborów, bo to właśnie w takiej sytuacji, w opinii Tuska, “PiS ustąpi”.

wpolityce.pl/twitter.com/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply