Szef MSZ Ukrainy potwierdza: węgierski konsul zostanie wydalony

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin biorący udział w posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ zapowiedział wydalenie węgierskiego konsula z Berehowa, o ile Węgry same go nie odwołają.

Klimkin spotkał się w środę ze swoim węgierskim odpowiednikiem Peterem Szijjarto w Nowym Jorku przy okazji obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jak powiedział później portalowi Europejska Prawda, zaproponował Węgrom, by same odwołały konsula. „Jeśli odpowiedniej decyzji nie będzie w najbliższym czasie, on pojedzie do domu. To jest pewne” – mówił Klimkin. Według szefa ukraińskiej dyplomacji nie udało im się wspólnie z Szijjarto dojść do porozumienia. Jak twierdził, retoryka węgierskiego kolegi przypominała mu „rosyjską logikę o nacjonalistycznych nastrojach na Ukrainie, prześladowaniu wspólnoty węgierskiej”.

Klimkin po raz kolejny wysłowił oburzenie wydawaniem węgierskich paszportów przez konsula w Berehowie, co jego zdaniem jest złamaniem ukraińskiego prawa. „Węgierscy konsulowie instruują ukraińskich obywateli, jak ukrywać swoje węgierskie paszporty, jak manipulować dokumentami na granicy” – mówił szef ukraińskiego MSZ.

PRZECZYTAJ: Mieszkańcy Zakarpacia otrzymują węgierskie paszporty i składają przysięgę na wierność Węgier

Przed spotkaniem z Klimkinem Szijjarto powtórzył, że wydalenie węgierskiego konsula z Berehowa spotka się z symetryczną odpowiedzią Budapesztu. Jak podaje strona internetowa węgierskiego rządu, Szijjarto po raz kolejny zarzucił Ukrainie łamanie praw mniejszości narodowych. „Nowy wymiar stosunków dwustronnych został osiągnięty, gdy ukraińskie tajne służby przeprowadziły tajną operację w jednym z węgierskich przedstawicielstw dyplomatycznych na Zakarpaciu” – mówił szef węgierskiego MSZ nawiązując do nagrania wykonanego podczas przekazywania mieszkańcom Zakarpacia węgierskich paszportów w konsulacie w Berehowie, które wyciekło do sieci. Jego zdaniem wręczanie paszportów odbywało się zgodnie z prawem.

PRZECZYTAJ: Węgry grożą Ukrainie symetryczną odpowiedzią w razie wydalenia konsula

Zdaniem Szijjarto „podżeganie do nienawiści wobec Węgrów prowadzone i inspirowane przez ukraińskie państwo” nie ustanie, ponieważ prezydent Poroszenko „wierzy, że jest to sposób na zdobycie poparcia” przed zbliżającymi się wyborami. Szef MSZ Węgier wyraził nadzieję, że sytuacja zmieni się po przyszłorocznych wyborach, ponieważ, jak przypomniał, obecne poparcie dla urzędującego prezydenta Ukrainy jest bardzo niskie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Szef MSZ Ukrainy zapowiada konsekwentną ukrainizację Zakarpacia

Kresy.pl / Europejska Prawda / kormany.hu
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz