Szef MSZ Ukrainy potwierdza: węgierski konsul zostanie wydalony

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin biorący udział w posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ zapowiedział wydalenie węgierskiego konsula z Berehowa, o ile Węgry same go nie odwołają.

Klimkin spotkał się w środę ze swoim węgierskim odpowiednikiem Peterem Szijjarto w Nowym Jorku przy okazji obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jak powiedział później portalowi Europejska Prawda, zaproponował Węgrom, by same odwołały konsula. „Jeśli odpowiedniej decyzji nie będzie w najbliższym czasie, on pojedzie do domu. To jest pewne” – mówił Klimkin. Według szefa ukraińskiej dyplomacji nie udało im się wspólnie z Szijjarto dojść do porozumienia. Jak twierdził, retoryka węgierskiego kolegi przypominała mu „rosyjską logikę o nacjonalistycznych nastrojach na Ukrainie, prześladowaniu wspólnoty węgierskiej”.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Klimkin po raz kolejny wysłowił oburzenie wydawaniem węgierskich paszportów przez konsula w Berehowie, co jego zdaniem jest złamaniem ukraińskiego prawa. „Węgierscy konsulowie instruują ukraińskich obywateli, jak ukrywać swoje węgierskie paszporty, jak manipulować dokumentami na granicy” – mówił szef ukraińskiego MSZ.

PRZECZYTAJ: Mieszkańcy Zakarpacia otrzymują węgierskie paszporty i składają przysięgę na wierność Węgier

Przed spotkaniem z Klimkinem Szijjarto powtórzył, że wydalenie węgierskiego konsula z Berehowa spotka się z symetryczną odpowiedzią Budapesztu. Jak podaje strona internetowa węgierskiego rządu, Szijjarto po raz kolejny zarzucił Ukrainie łamanie praw mniejszości narodowych. „Nowy wymiar stosunków dwustronnych został osiągnięty, gdy ukraińskie tajne służby przeprowadziły tajną operację w jednym z węgierskich przedstawicielstw dyplomatycznych na Zakarpaciu” – mówił szef węgierskiego MSZ nawiązując do nagrania wykonanego podczas przekazywania mieszkańcom Zakarpacia węgierskich paszportów w konsulacie w Berehowie, które wyciekło do sieci. Jego zdaniem wręczanie paszportów odbywało się zgodnie z prawem.

PRZECZYTAJ: Węgry grożą Ukrainie symetryczną odpowiedzią w razie wydalenia konsula

Zdaniem Szijjarto „podżeganie do nienawiści wobec Węgrów prowadzone i inspirowane przez ukraińskie państwo” nie ustanie, ponieważ prezydent Poroszenko „wierzy, że jest to sposób na zdobycie poparcia” przed zbliżającymi się wyborami. Szef MSZ Węgier wyraził nadzieję, że sytuacja zmieni się po przyszłorocznych wyborach, ponieważ, jak przypomniał, obecne poparcie dla urzędującego prezydenta Ukrainy jest bardzo niskie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Szef MSZ Ukrainy zapowiada konsekwentną ukrainizację Zakarpacia

Kresy.pl / Europejska Prawda / kormany.hu

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz