PO jest przeciw unijnym sankcjom wobec Polski, ale nie ukarze eurodeputowanych, którzy za nimi głosowali. – uważa Tomasz Siemoniak, który nie wyklucza także, że Viktor Orban zagłosuje przeciw Polsce, jeśli „będzie to zgodne z interesem Węgier”.

Platforma Obywatelska jest przeciwko nałożeniu na Polskę unijnych sankcji – powiedział we wtorek w studiu Radia Zet wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak. Zapytany o to, jak partia potraktuje zatem 6 europosłów z jej szeregów, którzy zagłosowali za rezolucją, która może doprowadzić do nałożenia na Polskę sankcji, Siemoniak bagatelizował ich postępowanie.

Źle, że frakcja się podzieliła. Natomiast wydaje mi się, że też i opinia publiczna ma dużo zrozumienia dla tych, którzy uważali, że należy tą rezolucję poprzeć. Natomiast problemem jest to, co się dzieje w Polsce. – mówił gość Radia Zet zapowiadając, że żadne kary europosłów nie spotkają. – Konsekwencje w postaci tego, że była podzielona frakcja ponieśliśmy. Ja nie lubię, gdy Platforma jawi się jako taka, która nie ma jednego stanowiska, natomiast oczywiście o żadnych karach nie ma mowy. – mówił dodając, że „Nowy rok przyniósł wybaczenie”.

Wiceprzewodniczący PO dopytywany o przypuszczenia, jak w głosowaniu nad nałożeniem sankcji zachowa się Viktor Orban, długo odmawiał jasnej deklaracji.

Zobaczymy. Victor Orban chętnie w węgierskim radiu mówi, jak to będzie bronić Polski. Zobaczymy, jak się będzie zachowywać w Brukseli. (…) Tu nie ma co spekulować. – mówił Siemoniak, którego zdaniem ważniejsze jest, że Polska pogarsza obecnie swoje relacje z Unią Europejską i NATO. Polityk PO zasugerował jednak, że Orban może postąpić wbrew swoim wcześniejszym deklaracjom i poprzeć sankcje.

Jakoś [Orban] zagłosował za Tuskiem przy 27:1 i nadzieje PiS okazały się płonne. Victor Orban, miałem okazję go poznać, miałem okazję z nim rozmawiać, jest politykiem niesłychanie elastycznym i kieruje się zawsze interesem Węgier. Jeśli interes Węgier będzie taki, żeby wystąpić przeciwko Polsce, nie zawaha się ani sekundy. – stwierdził Siemoniak.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / Radio Zet

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz