Lider Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk ogłosił, że Roman Giertych jednak będzie kandydatem tej partii w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Tyle, że nie do Senatu.

Tusk zapowiedział w Sopocie, że Giertych zostanie kandydatem KO do Sejmu, nie do Senatu, jak wcześniej spekulowano i czego wolę deklarował sam były prezes Ligi Polskich Rodzin. Według Tuska Giertych będzie reprezentował jego koalicję w okręgu wyborczym w województwie świętokrzyskim. Według przytaczanych przez portal Radia Zet pogłosek z tego samego okręgu wystartować ma także Jarosław Kaczyński. Giertych od lat jednym z najbardziej skrajnych krytyków prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

“Z zaskoczeniem przyjąłem informację, że Jarosław Kaczyński ucieknie w dniu wyborów z Żoliborza w Góry Świętokrzyskie. Muszę powiedzieć, że nawet mnie to zaskoczyło” – powiedział Tusk odnosząc się do tego, że w poprzednich wyborach Kaczyński był na liście kandydatów w Warszawie, gdzie mieszka na stałe.

Deklarację Tuska potwierdził już sam Giertych we wpisie na serwisie X (dawnym Twitterze).

 

Wcześniej Giertych wykazywał gotowość startu raczej do izby wyższej polskiego parlamentu. Deklarował gotowość wystartowania jako kandydat niezależny w sytuacji, gdyby KO nie wystawiła w tym samym okręgu swojego kandydata. Na początku sierpnia wywołało to negatywny oddźwięk w KO.

52-letni Giertych rozpoczynał aktywność polityczną podając się za narodowca. W 1989 r. był jednym z aktywistów reaktywujących Młodzież Wszechpolską. Działał w Stronnictwie Narodowoym. W 2001 r. był jednym ze współzałożycieli konserwatywno-populistycznej Ligi Polskich Rodzin. Dwukrotnie dostał się z jej list do Sejmu, w 2006 r zostając wicepremierem i ministrem edukacji narodowej w rządzie koalicyjnym z PiS i Samoobroną.

W 2007 polityczny konflikt z Kaczyńskim doprowadził do rozpadu tej koalicji i przyspieszczonych wyborów, które wyeliminowały LPR i Samoobronę ze sceny parlamentarnej. Od tego czasu Giertych jest zaciętym krytykiem Kaczyńskiego i PiS. W ciągu 16 lat przeszedł na pozycje liberalne.

Czytaj także: Roman Giertych i znany biznesmen zatrzymani przez CBA

wiadomosci.radiozet.pl/dorzeczy.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply