Putin zazdrości Chinom „porywu naprzód”

Podejmując przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Władimir Putin stwierdził, że za rządów Xi Jingpinga jego państwo zaznało rozwoju większego niż Rosja.

W poniedziałek Xi Jingping przybył do Moskwy z pierwszą wizytą od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę na pełną skalę. Prezydent tej drugiej nie żałował swojemu gościowi ciepłych słów. „Chiny dokonały w ostatnich latach porywu naprzód w swoim rozwoju. Na całym świecie budzi to prawdziwe zainteresowanie i my nawet trochę wam zazdrościmy” – słowa Władimira Putina zacytowała agencja informacyjna Interfax.

Putin gratulował Xi Jingpingowi wyboru na kolejną kadencję w roli przewodniczącego ChRL. Dodatkowo prezydent Rosji, zwracając się do Xi Jingpinga wyraził przekonanie – „Jestem pewien, że pod waszym przywództwem Chiny podejmą dalsze kroki w swoim rozwoju w nadchodzących latach i na pewno osiągną cele, które sobie stawiacie”.

Poczynił on zresztą bardziej generalne uwagi, uznając, że w Chinach powstał efektywny system rozwoju gospodarczego i umacniania państwa. „Jest o wiele skuteczniejszy niż w wielu innych krajach. To oczywisty fakt” – powiedział Putin, tłumacząc, że w Chinach „mechanizmy rynkowe łączą się z dość pewnym kursem politycznym”.

Zadeklarował przy tym, że dzień jutrzejszy zostanie poświęcony na rozmowy z chińskim gościem na temat współpracy ekonomicznej.

Wcześniej doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow powiedział dziennikarzom, że Władimir Putin i Xi Jinping przeprowadzą bezpośrednie rozmowy na Kremlu w poniedziałek po południu. Rozmowy będą kontynuowane 21 marca, kiedy do przywódców dołączą członkowie delegacji. Ponadto we wtorek rano Xi Jinping ma spotkać się z premierem Rosji Michaiłem Miszustinem.

Także Uszakow zaznaczył, że wizyta będzie poświęcona ściśle kwestiom gospodarczym, „nie będzie żadnych dodatkowych protokołów, najważniejsze są negocjacje, negocjacje i jeszcze raz negocjacje”.

Czytaj także: Brytyjski rząd wzywa Xi, by wezwał Putina do zaprzestania bombardowania ukraińskich miast

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz