Putin rozmawiał z prezydentem Turcji

Turecka agencja informacyjna Anadolu podała w niedzielę, że Recep Tayyip Erdogan odbył rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem.

Prezydenci Rosji i Turcji Władimir Putin i Turcji Recep Tayyip Erdogan odbyli rozmowę telefoniczną, omówili stosunki dwustronne i kwestie regionalne, poinformowała w niedzielę agencja Anadolu.

W szczególności wśród tematów rozmów znalazł się korytarz zbożowy i walka z terroryzmem. Erdogan powiedział Putinowi, że strony „mogą rozpocząć prace nad eksportem różnych produktów spożywczych przez korytarz zbożowy” – podała agencja.

W przypadku “korytarza”, jak to opisała Anadolu, opisuje porozumienia w sprawie eksportu ukraińskich zbóż przez Morze Czarne, jakie Rosja podpisała w lipcu z Turcją kontrolującą cieśniny wyjściowe tego akwenu oraz ONZ. Lustrzane porozumienia, bez udziału Rosji, podpisała Ukraina.

Moskwa groziła wycofaniem się z tego porozumienia po ataku na most krymski, jednak szybko do jego przestrzegania wróciła.

Erdogan powtórzył, według Interfaxu, postulat „oczyszczenia granicy Turcji z Syrią z terrorystów PKK na odcinku co najmniej 30 km”. Turecki prezydent użył akronimu Partii Pracujących Kurdystanu wobec Kurdów syryjskich zorganizowanych w Partię Zjednoczenia Demokratycznego (PYD) i Ludowe Oddziały Obrony (YPG).

To wokół nich zorganizowano tak zwane Syryjskie Siły Demokratyczne. Kontrolują one znaczne połacie wschodniej Syrii, gdzie Kurdowie zbudowali niezależne od oficjalnych władz para-państwo. Na jego terytorium przebywają siły amerykańskie, bowiem w określonym zakresie Waszyngton proteguje syryjskich Kurdów. Ankara uważa ich z kolei za odnogę PKK podważającej system polityczny samej Turcji. Kwestia jest przyczyną napięć w relacjach amerykańsko-tureckich, choć w 2019 r. USA zaakceptowały turecką ofensywę na północy Syrii, która odepchnęła SDF/YPG.

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply