W czasie swojego wystąpienia na posiedzeniu Radu Szefów Państw Szanghajskiej Organizacji Współpracy, Xi Jingping podkreślał znaczenie tej organizacji.

Przywódca Chin zaczął swoje niedzielne przemówienie, opublikowane przez agencję Xinhua, od zacytowania słów chińskiego starożytnego filozofa Konfucjusza – „Jak dobrze mieć tylu przyjaciół przybywających z daleka”. Podkreślił znaczenie SzOW – „Za pięć dni będziemy obchodzić 17 rocznicę narodzin [SzOW] co jest dla nas okazją do przeglądu wspaniałej podróży i osiągnięć organizacji. W ciągu ubiegłych 17 lat opracowane przez SzOW Traktat i Karta Długotrwałych Relacji Dobrosąsiedzkich, Przyjaźni i Współpracy Państw Członkowskich Szanghajskiej Organizacji Współpracy zapewniły konstruktywne partnerstwo”. Xi Jinping zaznaczył, że nie jest ono wymierzone w żadną „trzecią stronę”. Organizacja miała według Xi zapewnić swoim członkom znaczący „postęp w stosunkach międzynarodowych” zapewniając „nowy wkład w pokój i rozwój w naszym regionie”.Xi zaznaczył, że SzOW obejmuje państwa stanowiące 20% światowej gospodarki, w której zamieszkuje 40% ludności globu. Uznał, że organizacja przeżywa moment „silnej witalności”. SzOW reprezentuje według chińskiego przywódcy zasady takie jak „wzajemne zaufanie, wzajemny zysk, równość, konsultacje, szacunek dla zróżnicowanie cywilizacyjnego i nakierowanie na powszechny rozwój”.  Jako „przeterminowane” XI określił natomiast idee „wyższości jednej cywilizacji nad drugą”, „zderzenia cywilizacji” i „zimnej wojny”. „Choć hegemonia i polityka siły wciąż jeszcze utrzymują się na świecie, trzeba zmierzać za narastającym wołaniem o bardziej sprawiedliwy i równoprawny porządek światowy” – wzywał przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej. Potępił przy tym „unilateralizm” i „protekcjonizm”, co można potraktować jako aluzję do polityki Donalda Trumpa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Chiński przywódca podkreślał, że rozwój powinien być „zielony”, „innowacyjny” i „zrównoważony”, powinien zakładać nie tylko cele gospodarcze ale i socjalne. Proponował „wspólne, całościowe i trwałe bezpieczeństwo” zamiast „mentalności zimnowojennej” i „konfrontacji między blokami”. Opowiedział się za „podtrzymaniem systemu WTO” jako „multilateralnego systemu handlowego”. Wzywał do dialogu między kulturami.

Xi Jingping uznał, że SzOW może być właśnie mechanizmem zmiany stosunków międzynarodowych. Podkreślił jednak, że wszystkie państwa członkowskie powinny wdrożyć program przewidziany na lata 2019-2021 to jest program walki z terroryzmem, separatyzmem i ekstremizmem. W związku z tym wezwał do zaangażowania się w misje pokojowe pod egidą SzOW i w Grupę Kontaktową ds. Afganistanu. Przypomniał, że Chińczycy szkolą w tym państwie 200 funkcjonariuszy policji.

Xi Jingping położył nacisk na współpracę przy projekcie Pasa i Drogi czyli wielkiego korytarza transportowego przez Eurazję, który według niego przyniesie korzyści wszystkim stronom. Zapowiadał też większe zaangażowanie w projekty wymian kulturalnych i naukowych, w celu budowania kapitału ludzkiego w państwach członkowskich.

Szanghajska Organizacja Współpracy powstała w 2001 roku. Należą do niej Chiny, Indie, Kazachstan, Kirgistan, Pakistan, Rosja, Tadżykistan i Uzbekistan. Status obserwatorów mają Białoruś, Mongolia, Afganistan i Iran. Armenia, Azerbejdżan, Kambodża, Nepal, Sri Lanka i Turcja mają status tak zwanych „partnerów w dialogu” SzOW. Na obserwatorów kandydują Syria, Egipt i Bangladesz.

Czytaj także: Przywódcy Chin i Rosji podpisali porozumienie o współpracy

xinhuanet.com/Kresy.pl

Reklama

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz