Prezydent Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew jest kolejnym środkowoazjatyckim przywódcą, który podkreślił ostatnio wolę współpracy z Rosją.

30 listopada prezydenci Uzbekistanu i Rosji Szawkat Mirzijojew i Władimir Putin odbyli rozmowę telefoniczną, podczas której omówili „aktualne kwestie dalszego rozszerzania wielopłaszczyznowej współpracy i wzmocnienia wszechstronnego partnerstwa strategicznego” między obydwoma krajami. O tym poinformowała służba prasowa prezydenta Uzbekistanu, na którą powołał się portal Fergana.

Szawkat Mirzijojew i Władimir Putin wymienili także poglądy na temat praktycznej współpracy w formacie wielostronnym, w tym w Azji Centralnej, oraz omówili harmonogram najbliższych wydarzeń.

Kwestie współpracy handlowej i gospodarczej poruszone podczas rozmowy mają być merytorycznie rozpatrywane podczas spotkania wspólnej komisji na szczeblu szefów rządów obu krajów, które odbędzie się 1-2 grudnia w uzbeckiej Samarkandzie – poinformował z kolei Kreml.

Wcześniej prezydent Kazachstanu Kassym-Żomart Tokajew poinformował o zamiarze Władimira Putina zaproszenia Szawkata Mirzijojewa do nowej inicjatywy integracyjnej. „Dzisiaj Władimir Władimirowicz [Putin] powiedział, że musimy stworzyć rodzaj trójstronnej unii. Zadzwoni do prezydenta Uzbekistanu” – stwierdził Tokajew na spotkaniu 28 listopada z premierem Rosji Michaiłem Miszustinem.

Później oficjalni przedstawiciele Astany i Moskwy wyjaśnili, że projekt dotyczy utworzenia trójstronnej unii gazowej w celu skoordynowania działań w transporcie rosyjskiego gazu przez terytorium Kazachstanu i Uzbekistanu.

„Zarówno w Rosji, jak i Kazachstanie i Uzbekistanie od czasów radzieckich mamy właściwie jeden system przesyłu gazu. Mamy duży potencjał wzajemnej współpracy w tej dziedzinie, w tym dostaw gazu, przerobu gazu, który w zasadzie już się odbywa, dostaw w innych kierunkach eksportu” – powiedział rosyjski wicepremier Aleksander Nowak.

Czytaj także: Putin docenił wizytę prezydenta Kazachstanu

fergana.news/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz