Prezydent Duda: Trójmorze przeciw kryzysowi

W czasie szczytu Trójmorza zorganizowanego w estońskim Tallinie prezydent Andrzej Duda uznał projekt za mający ważne znacznie dla stymulowania gospodarek uczestniczących w nim państw.

Piąty szczyt Trójmorza odbył się w stolicy Estonii w poniedziałek. Ze względu na pandemię koronawirusa SARS CoV-2 format spotkania został znacznie ograniczony. Poza Andrzejem Dudą w Tallinie pojawiła się jeszcze tylko jedna głowa państwa – prezydent Bułgarii Rumen Radew. Przedstawiciele innych państw uczestniczących w inicjatywie (poza gospodarzami) skorzystali z wideołącza.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Prezydent Duda ocenił znaczenie Trójmorza jako bardzo duże, szczególnie w obliczu kryzysu ekonomicznego powodowanego przez pandemię koronawirusa – „Wszystkich nas dotknęła pandemia. Region Trójmorza z wykwalifikowaną siłą roboczą, ale też polepszoną infrastrukturą może odgrywać bardzo ważną rolę w tworzeniu nowych łańcuchów dostaw i w przezwyciężaniu kryzysu” – zacytował wystąpienie prezydenta portal Wnp.pl.

Jak uznał Duda, właśnie czasy pandemii skłaniają do przyspieszenia cyfryzacji gospodarek. Zachęcał do zaangażowania w inicjatywę biznes prywatny – „stworzyliśmy narzędzia komercyjne. Forum biznesowe Trójmorza to platforma dla przedstawicieli biznesu” – podkreślił. Wspomniał w tym kontekście utworzenie giełdowego indeksu Europy Środkowowschodniej CEEplus. Polski prezydent twierdził też, że istotnym partnerem projektu jest zdominowany przez Amerykanów Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Duda mówił też o utworzeniu Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza – „Decyzja Estonii Łotwy, Węgier, Bułgarii, Litwy, Słowenii Chorwacji i Stanów Zjednoczonych, aby dołączyć do tego funduszu, to najlepsze potwierdzenie słuszności tej idei”.

Trójmorze to inicjatywa polityczno-gospodarcza powołana w 2015 roku z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji. Obecnie do grupy należy 12 państw Unii Europejskiej – Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry – położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Niemcy ubiegają się w niej o status obserwatora.

Czytaj także: Prezydent Chorwacji krytykuje inicjatywę Trójmorza: To głupie i szkodliwe dla Chorwacji

wnp.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz