Prezydent Duda: Trójmorze przeciw kryzysowi

W czasie szczytu Trójmorza zorganizowanego w estońskim Tallinie prezydent Andrzej Duda uznał projekt za mający ważne znacznie dla stymulowania gospodarek uczestniczących w nim państw.

Piąty szczyt Trójmorza odbył się w stolicy Estonii w poniedziałek. Ze względu na pandemię koronawirusa SARS CoV-2 format spotkania został znacznie ograniczony. Poza Andrzejem Dudą w Tallinie pojawiła się jeszcze tylko jedna głowa państwa – prezydent Bułgarii Rumen Radew. Przedstawiciele innych państw uczestniczących w inicjatywie (poza gospodarzami) skorzystali z wideołącza.

Prezydent Duda ocenił znaczenie Trójmorza jako bardzo duże, szczególnie w obliczu kryzysu ekonomicznego powodowanego przez pandemię koronawirusa – “Wszystkich nas dotknęła pandemia. Region Trójmorza z wykwalifikowaną siłą roboczą, ale też polepszoną infrastrukturą może odgrywać bardzo ważną rolę w tworzeniu nowych łańcuchów dostaw i w przezwyciężaniu kryzysu” – zacytował wystąpienie prezydenta portal Wnp.pl.

Jak uznał Duda, właśnie czasy pandemii skłaniają do przyspieszenia cyfryzacji gospodarek. Zachęcał do zaangażowania w inicjatywę biznes prywatny – “stworzyliśmy narzędzia komercyjne. Forum biznesowe Trójmorza to platforma dla przedstawicieli biznesu” – podkreślił. Wspomniał w tym kontekście utworzenie giełdowego indeksu Europy Środkowowschodniej CEEplus. Polski prezydent twierdził też, że istotnym partnerem projektu jest zdominowany przez Amerykanów Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Duda mówił też o utworzeniu Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza – “Decyzja Estonii Łotwy, Węgier, Bułgarii, Litwy, Słowenii Chorwacji i Stanów Zjednoczonych, aby dołączyć do tego funduszu, to najlepsze potwierdzenie słuszności tej idei”.

Trójmorze to inicjatywa polityczno-gospodarcza powołana w 2015 roku z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji. Obecnie do grupy należy 12 państw Unii Europejskiej – Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry – położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Niemcy ubiegają się w niej o status obserwatora.

Czytaj także: Prezydent Chorwacji krytykuje inicjatywę Trójmorza: To głupie i szkodliwe dla Chorwacji

wnp.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply