We wtorek, przed spotkaniem Ministrów Obrony NATO, Sekretarz generalny Jens Stoltenberg poinformował o możliwości zmniejszenia nakładów pieniężnych przeznaczonych na Europejską Inicjatywę Odstraszania.

Amerykańska administracja zaprezentowała projekt wydatków na 2021 rok, ustawa przewiduje zmniejszenie środków Europejskiej Inicjatywy Odstraszania.

Stoltenberg zapewnia, że Stany Zjednoczone wspierają Europę nie tylko poprzez Europejską Inicjatywę Odstraszania, ale również w inny sposób. Według sekretarza generalnego NATO, bezpieczeństwo Europy nie zależy od wspomnianej inicjatywy, ale od jak najlepszych możliwości amerykańskiego wojska.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Fundusze na inicjatywę znacznie rosły, następnie nieco tylko spadły, wciąż są na wysokim poziomie i ciągle są ważne, jeśli chodzi o finansowanie ćwiczeń i infrastruktury w Europie.” – mówił norweski polityk.

Zdaniem sekretarza, zmniejszenie ilości przekazywanych pieniędzy na EIO, jest naturalne w związku z zakończeniem dużego projektu, jakim były ćwiczenia Defender Europe 20.

„Defender Europe 20 jest największym od dekady ćwiczeniem z udziałem amerykańskich żołnierzy wysłanych do Europy. Dla mnie to kolejny przykład, że Stany są zaangażowane w NATO i bezpieczeństwo Europy. Myślę więc, że to całkiem naturalne, że kiedy kończą się drogie projekty inwestycyjne, to jest miej pieniędzy. Najważniejsze, że mimo wahania się środków przekazywanych na EIO, to pozostają one ciągle na wysokim poziomie. Jeśli dodać do tego inne działania USA wobec NATO, chociażby zwiększanie liczby żołnierzy powyżej poziomu, który utrzymywał się przez lata, to jestem spokojny o zaangażowanie USA w Europie.” – mówi Jens Stoltenberg.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Informacje o zmniejszeniu nakładów na Europejską Inicjatywę Odstraszania podaje także tvn24, według tego portalu, pieniądze przeznaczone na ten fundusz miałyby być zmniejszone aż o 25%.

NATO.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz