Orban: Kraje, które mieszają rasy „nie są już narodami”

Premier Węgier Viktor Orbán przekonywał że kraje, w których mieszają się rasy, „nie są już narodami” – poinformował w niedzielę The Guardian.

Jak poinformował w niedzielę The Guardian, premier Węgier, Viktor Orbán, skrytykował „mieszanie się” ras europejskich i pozaeuropejskich w przemówieniu podczas obozu dla młodzieży węgierskiej w Baile Tusnad w Rumunii.

„My [Węgrzy] nie jesteśmy rasą mieszaną… i nie chcemy stać się rasą mieszaną” – powiedział w sobotę Orbán. Dodał, że kraje, w których mieszają się Europejczycy i nie-Europejczycy, „nie są już narodami”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4261.49 PLN    (19.37%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W swoim wystąpieniu mówił m.in. o wojnie na Ukrainie. Powiedział, że celem nowej strategii Unii powinien być pokój, a nie wygranie wojny przez Kijów. „UE powinna stanąć nie po stronie Ukrainy czy Rosji, lecz „między nimi”. Potrzebuje też nowej strategii wobec tego konfliktu, bo sankcje nie przynoszą wyników” – powiedział Orban.

Zdaniem węgierskiego premiera, wojna rosyjsko-ukraińska wybuchła, bo Rosja chce od Zachodu gwarancji bezpieczeństwa. W jego ocenie, to, że Rosjanie „mówią starym językiem”, nie znaczy, że to, co mówią, nie ma sensu”. Zaznaczył, że Rosjanie zapowiadają, że będą się posuwać naprzód, dopóki Ukraińcy są w stanie dosięgnąć swą bronią rosyjskiego terytorium.

„Chcą tylko, żeby nie mógł ich spotkać atak wojskowy z terytorium Ukrainy. To, co teraz robi Europa, skutkuje przedłużeniem tej wojny” oświadczył Orban. Według niego, Ukraina nigdy nie zwycięży w wojnie z Rosją z „anglosaskimi szkoleniowcami” i zachodnią bronią.

Polityk przyznał też, że wojna w Ukrainie wstrząsnęła polsko-węgierską współpracą. Jego zdaniem, cele Węgier i Polski są takie same, ale „problem jest po stronie serca”. Jak tłumaczył, o ile Węgrzy patrzą na ten konflikt jako na wojnę dwóch słowiańskich narodów, to jego zdaniem Polacy „czują, że sami też w niej walczą”.

„Przy pomocy rozumu trzeba uratować z naszej przyjaźni wszystko, co się da, na czasy powojenne” powiedział Orban.

Przeczytaj: Polska zacieśnia współpracę ze Słowacją, krytyka polityki Węgier

Czytaj również: Polska krytykuje Węgry. Chodzi o blokowanie sankcji i embargo na ropę z Rosji

Kresy.pl/The Guardian

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz