Nowy sondaż: PiS słabnie, KO rośnie

Najnowszy sondaż wskazuje na słabnięcie partii rządzącej i potwierdza trend utraty większości w parlamencie przez PiS.

W sondażu przeprowadzonym przez pracownię Estymator dla portalu Dorzeczy.pl partia rządząca uzyskała poparcie 35,7 proc. zdecydowanych na głosowanie respondentów. To spadek o 0,2 punktu procentowego w porównaniu do poprzedniego badania tej pracowni. Portal podkreśla, że taki wynik wyborczy przełożyłby się tylko na 201 miejsc w Sejmie, a więc znacznie poniżej liczby gwarantującej większość w izbie niższej polskiego parlamentu.

Czołowa siła opozycji – Koalicja Obywatelska otrzymała w sondażu poparcie 28,4 proc. pytanych. To wzrost 0,7 punktu procentowego w porównaniu do poprzedniego sondażu z 9-10 listopada. Gwarantowałoby to liberałom 143 mandaty, a więc o dziewięć więcej niż mają obecnie.

11,2 proc. respondentów wskazało na Lewicę. Sondażowe poparcie dla lewicowców się nie zmieniło, ale 45 mandatów to liczba o cztery mniejsza od ich obecnej puli.

Polska 2050 została wskazana przez 10,4 proc. zdecydowanych wyborców. To spadek 0,2 punktu procentowego i 44 mandatów. Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska może liczyć na 7,4 proc. poparcia (więcej o 0,6 punktu procentowego) i 22-osobową reprezentację sejmową.

Ostatnią partią jaka dostałaby się do Sejmu byłaby Konfederacja. Na partię konserwatywno-liberalną zagłosować chciało 5,1 proc. respondentów (wzrost o 0,3 punktu procentowego) co dałoby konfederatom siedem mandatów.

 

W sondażu pojawił się jeszcze ruch Kukiz’15, który wybrało 1,5 proc. badanych. 0,3 proc. wskazało na inne partie.

Wcześniejsze sondaże innych pracowni również wskazywały, że PiS nie byłby w stanie uzyskać samodzielnej większości w Sejmie.

dorzeczy.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz