Eurodeputowany francuskiego Zgromadzenia Narodowego (RN) Thierry Mariani ogłosił w środę jak będzie nazywać się frakcja współtworzona przez tę partię w Parlamencie Europejskim.

„Tożsamość i Demokracja będzie nazwą naszej grupy w Parlamencie przez te pięć lat” – napisał na Twitterze Mariani. Jego RN jest druga co do wielkości grupą narodową w eurofrakcji. Największą grupę stanowią politycy włoskiej antyimigracyjnej i eurosceptycznej Ligi. Dlatego to właśnie Włoch Marco Zanni zostanie szefem frakcji Identity and Democracy. Jego zastępcą będzie Francuz Nicolas Bay.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

ID ma izbie 73 miejsc. Obok deputowanych francuskiego RN i włoskiej Ligi, we frakcji znajdą się między innymi także członkowie Alternatywy dla Niemiec (AfD), Austriackiej Partii Wolności (FPO). AFD w poprzedniej kadencji zasiadała w innej frakcji niż francuscy narodowcy i austriaccy wolnościowcy. Do ID nie dołączyli natomiast Brytyjczycy z Partii Brexitu.

Łącznie we frakcji znajdą się reprezentanci 9 państw. Zgromadzi ona zdecydowanych przeciwników unijnych instytucji, domagających się większej roli państw narodowych. Partie uszeregowane w ID są też zdecydowanie przeciwne nielegalnej imigracji.

„Europa musi być zbudowana na bazie państwa narodowych” – zadeklarował już Zanni – „Próba budowania europejskiego superpaństwa nie dała żadnej wartości dodatkowej”.

Czytaj także: Macron utworzy frakcję z euroliberałami ale bez przymiotnika liberalny w nazwie

politico.eu/bloomberg.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz