Prezydent Francji Emmanuel Macron przewodzący liberalnemu ruchowi La République en marche zawarł sojusz z frakcją Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy.

Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) funkcjonuje w Parlamencie Europejskim od 2004 r. (do 2012 r. pod nazwą Partia Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy). Natomiast La République en marche to ruch powołany przez Emmanuela Macrona w 2016, który dopiero w 2017 roku wszedł do parlamentu francuskiego, a w maju do PE, przegrywając we Francji jedynie ze Zgromadzeniem Narodowym (RN).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Nowy gracz od razu stał się graczem najsilniejszym bowiem Francuzi stanowią obecnie największą grupę w ramach ALDE, stąd uzyskali podstawy dla negocjowania sposobu funkcjonowania frakcji. Na razie doprowadzili do zmiany jej nazwy. „Grupa ALDE w Parlamencie Europejskim zostanie przemianowana na Odnowić Europę [Renew Europe]” – napisał na Twitterze Chris Davies z brytyjskich Liberalnych Demokratów, który dodał – „To powinno zadowolić naszych nowych francuskich partnerów, ale wielu z nas nadal będzie ją nazywać Grupą Liberalną”.

Według piszącego o sprawie portalu Politico to właśnie przymiotnika „liberalny” w nazwie chcieli uniknąć francuscy politycy. „Partia Macrona była nieustępliwa w unikaniu słowa „liberalny”, które we Francji jest często używane negatywnie jako oznaczenie bezdusznego ultrakapitalizmu”. Macron od miesięcy mierzy się w swoim państwie z protestami ruchu Żółtych Kamizelek atakujących jego politykę właśnie z pozycji socjalnych.

W bieżącej kadencji liberałowie będą mieli w Parlamencie Europejskim 110 miejsc, aż o 41 więcej niż w poprzedniej kadencji. Wszystko dzięki dobrym wynikom La République en marche oraz brytyjskich Liberalnych Demokratów.

politico.eu/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz