Polski premier potępił działania przeciwko byłemu agentowi GRU Siergiejowi Skripalowi i poparł brytyjskie żądania wyjaśnień skierowane do władz rosyjskich.

Mateusz Morawiecki odniósł się do ogłoszonego przez brytyjską premier Theresę May żądania wyjaśnień w sprawie zamachu na byłego agenta rosyjskiego wywiadu wojskowego – GRU. Obiektem ataku, przeprowadzonego za pomocą gazu bojowego, była także towarzysząca Skripalowi córka. Po zapoznaniu się z wynikami śledztwa, brytyjska premier stwierdziła, że musi „uznać, że Rosja odpowiada za próbę zabójstwa Siergieja Skripala i jego córki”. May zażądała do rosyjskich władz wyjaśnień.

W środę do sprawy odniósł się polski premier Mateusz Morawiecki. „Potępiamy ten bezprecedensowy atak na terytorium Wielkiej Brytanii. Takie użycie chemikaliów jako broni wyraźnie narusza prawo międzynarodowe i postanowienia Konwencji o zakazie rozwoju, produkcji, składowania i stosowania broni chemicznej oraz o ich zniszczeniu (CWC). Polska wyraża pełną solidarność z Brytyjczykami i rządem brytyjskim, a także gotowość do wspierania naszego bliskiego sojusznika i europejskiego partnera w prowadzeniu dochodzenia” – PAP cytuje oświadczenie szefa rządu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Morawiecki wsparł też wyraźnie brytyjskie żądania względem rosyjskich władz – „Jednocześnie wzywamy Rosję, aby udzieliła odpowiedzi na pytania stawiane przez stronę brytyjską i odpowiednio współpracowała z OPCW [Organizacją ds. Zakazu Broni Chemicznej] w tym zakresie. Polska wyraża silne przekonanie, że osoby odpowiedzialne za użycie broni chemicznej powinny być pociągnięte do odpowiedzialności”.

Wcześniej solidarność z Wielką Brytania zadeklarował prezydent Andrzej Duda, w telefonicznej rozmowie z Theresą May.

PAP/Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Gaetano
  Gaetano :

  Nikt; Czechy, Węgry, Słowacja, ale też Francja i Niemcy, nie wypowiada się na ten temat, ale te marionetki muszą za wszelką cenę pokazać, że są kimś bardzo ważnym. Wesprzeć strategicznego sojusznikika, który tak wiele zrobił dla nas. Myślą pewnie, że oczy całego świata są zwrócone na nich.
  Ten patologiczny, mesjanistyczno-prometejski, zabójczy gen tradycyjnie daje o sobie znać.

 2. jwu
  jwu :

  Tradycji stało się zadość.Ciekawe co powie Lewandowskiemu i spółce ,oraz mln.polskich kibiców jeżeli angole zbojkotują mundial? Bo tłumaczenia typu:”są podejrzenia” ,że gaz był rosyjski i otrucia dokonali(prawdopodobnie )Rosjanie ,nie zastąpią nam mundialu.

 3. Piotr65
  Piotr65 :

  Może się wcześniej sam kurwa wytłumaczysz czemu jak mafiosi majątek na żonę przepisałeś ?
  Może się wcześniej sam kurwa wytłumaczysz czemu pomajdanowych banderowców popierasz z Kijowa, którzy morderców DWÓCH MILIONÓW ŻYDÓW na Ukrainie ogłosiła bohaterami narodowymi ?