Prezydent Francji odniósł się do tematów, które były poruszane podczas jego ostatniego spotkania z Władimirem Putinem w Sankt Petersburgu, w tym do możliwości zniesienia unijnych sankcji nałożonych na Rosję.

W czwartek 24 maja, jak informowaliśmy, prezydent Francji Emmanuel Macron spotkał się w Sankt Petersburgu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

Po spotkaniu Macron odniósł się m.in. do możliwości zniesienia unijnych sankcji nałożonych na Rosję po aneksji Krymu. Na szczycie UE pod koniec czerwca ma być rozpatrywana kwestia sankcji, w tym także ewentualne opcje ich rozszerzenia.

Według Macrona, sankcje te nie zostaną zniesione bez znaczących postępów ws. Ukrainy, w czym jednak istotna będzie także postawa władz w Kijowie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przeczytaj: Macron zadowolony z rozmów z Putinem

Piłka jest po stronie Rosji i Ukrainy. To bardzo proste. My (UE) nie zniesiemy sankcji, jeśli nic nie zostanie zrobione. Rozmawialiśmy o tym z Władimirem Putinem – powiedział prezydent Francji.

Podczas rozmów Macrona z Putinem poruszano m.in. kwestię obecnej sytuacji na Ukrainie, w kontekście konfliktu w Donbasie oraz wdrażania porozumień mińskich, co zdaniem obu przywódców jest kwestią kluczową. Według relacji francuskiego prezydenta, Paryż i Moskwa powinny współpracować w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa zbiorowego. Macron zaznczył również, że Francja może podjąć kroki w razie niektórych sytuacji, gdy „przekraczane są pewne czerwone linie”.

Putin i Macron skomentowali w czwartek także odwołanie szczytu pomiędzy Donaldem Trumpem a Kim Dzong Unem. Putin wyraził żal z tego powodu, a Macron wyraził nadzieję, że strony powrócą do dialogu. Obaj byli zgodni także w przypadku umowy nuklearnej JCPOA z Iranem – prezydenci potwierdzili, że ich kraje uznają umowę za obowiązującą. Macron dodawał, że jego zdaniem umowę powinno się uzupełnić, m.in. o ustalenia odnośnie okresu po 2025 roku.

112.international / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz