Koalicja Obywatelska ze znacznym spadkiem poparcia sondażowego

Najnowszy sondaż Instytutu badań Rynkowych i Społecznych może wskazywać, że słaba pozycja sondażowa kandydatki Koalicji Obywatelskiej na prezydenta zaczyna się przekładać także na poparcie dla partii wchodzących w jej skład.

Największe poparcie nadal zachowuje skupiona wokół Prawa i Sprawiedliwości koalicja partii występujących jako Zjednoczona Prawica. W najnowszym sondażu IBRiS chęć głosowania na nią wyraziło 45 proc. respondentów zdecydowanych na oddanie głosu na konkretną listę wyborczą. Oznacza to spadek o 4 punkty procentowe w stosunku do wcześniejszego o kilka dni badania IBRiS, którego wyniki przytaczaliśmy na naszym portalu.

Jak podaje profil Europe Elects na Koalicję Obywatelską chciało zagłosować 18 proc. respondentów. W stosunku do poprzedniego badania jest to spadek notowań o 1 punkt procentowy co może wskazywać, że Małgorzata Kidawa-Błońska nie jest kandydatem na prezydenta zwiększającym popularność siły politycznej, która ją wysunęła. Trzeba podkreślić, że taki wynik to poparcie aż o 9 punktów procentowych niższe niż w wyborach parlamentarnych w 2019 r.

Na trzecim miejscu w sondażu IBRiS znalazło się Polskie Stronnictwo Ludowe wraz z politykami wywodzącymi się z dawnego ruchu Kukiz ’15. Poparcie na poziomie 15 proc. jest o prawie 3 punkty procentowe wyższe niż w sondażu wcześniejszym o kilka dni i aż o 6 punktów procentowych wyższe niż w czasie ostatnich wyborów.

Konfederacja uzyskała w najnowszym sondaż poparcie rzędu 1o proc. czyli takie jak w poprzednim badaniu. Natomiast koalicja lewicowych partii z podobnym poziomem poparcia odnotowała wzrost o 1 punkt procentowy w stosunku do poprzedniego sondażu.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 8=9 maja na próbie 1100 obywateli.

twitter.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply