Iran i Stany Zjednoczone osiągnęły porozumienie w sprawie wymiany więźniów, zadeklarował minister spraw zagranicznych Iranu Hossejn Amirabdollahian. Amerykanie zaprzeczają.

„Co dotyczy kwestii wymiany więźniów między Iranem a USA, osiągnęliśmy porozumienie w ostatnich dniach i jeśli wszystko pójdzie dobrze po stronie USA, myślę, że wkróce będziemy świadkami wymiany więźniów” – powiedział Amirabdollahian, którego słowa przytoczyła w poniedziałek agencja informacyjna Reutera. Szef irańskiej dyplomacji dodał – „Z naszej strony wszystko jest gotowe, podczas gdy Stany Zjednoczone pracują obecnie nad ostateczną koordynacją techniczną”.

Urzędnik Białego Domu zaprzeczył jednak oświadczeniu Amirabdollahiana, ale dodał, że Stany Zjednoczone zobowiązały się do uwolnienia Amerykanów przetrzymywanych w Iranie. „Twierdzenia irańskich urzędników, że osiągnęliśmy porozumienie w sprawie uwolnienia obywateli USA bezprawnie przetrzymywanych przez Iran, są fałszywe” – przekazał rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Anonimowe źródło poinformowane o rozmowach powiedziało jednak Reuterowi, że wymiana więźniów jest „bliższa niż kiedykolwiek”, ale pozostał jeden punkt sporny, który jest powiązany z 7 miliardami dolarów zamrożonych irańskich funduszy naftowych w Korei Południowej przez sankcję nałożone przez USA.

Źródło dodało, że Katar i Szwajcaria były zaangażowane w negocjacje, co potwierdziły także źródła irańskie. Jednym z kilku przetrzymywanych w Iranie Amerykanów jest Siamak Namazi, biznesmen z podwójnym obywatelstwem amerykańsko-irańskim, skazany w 2016 roku na 10 lat więzienia za szpiegostwo i współpracę z rządem USA.
Innym więźniem jest Emad Sharghi, amerykański biznesmen irańskiego pochodzenia aresztowany po raz pierwszy w 2018 roku, kiedy pracował dla firmy technologicznej, podobnie jak Morad Tahbaz, ekolog który posiada również obywatelstwo amerykańskie i brytyjskie.
Teheran od lat zabiega o uwolnienie kilkunastu Irańczyków przebywających w Stanach Zjednoczonych, w tym siedmiu Irańczyków posiadających takżę obywatelstwo amerykańskie, dwóch Irańczyków z prawem stałego pobytu w USA i czterech obywateli Iranu nieposiadających statusu prawnego w Stanach Zjednoczonych.
reuters.com/kresy.pl
 
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply