W sobotę zakończyły się prawybory w ramach francuskiej partii Republikanie (Les Républicains), które wyłoniły pretendenta do stanowiska prezydenta Francji.

W sobotę w partyjnych prawyborach zmierzyli się Valérie Pécresse, szefowa administracji stołecznego regionu Ile de France i deputowany Zgromadzenia Narodowego Éric Ciotti. Taki finał prawyborów Republikanów jest zaskoczeniem. W poprzednich rundach odpadli politycy wyższego szczebla – uważany wcześniej za faworyta  Xavier Bertrand, były minister pracy, stosunków społecznych i solidarności, a także Michel Barnier, były główny negocjator Brexitu z ramienia Unii Europejskiej.

Pécresse, uważana za reprezentantkę partyjnego głównego nurtu pokonała Ciotti, uznawanego za bardziej radykalnego prawicowca. Ta pierwsza zebrała 61 proc. głosów biorących udział w prawyborach. Przegrany, mimo podkreślanych przez komentatorów różnic w poglądach, już zadeklarował wsparcie dla Pécresse, jak podał portal telewizji France24.

„Partia generała de Gaulle’a… nasza rodzina polityczna, będzie miała kandydatkę w wyborach prezydenckich. Myślę o wszystkich dzisiejszych kobietach we Francji. Oddam wszystko za triumf” – Pécresse powiedziała po ogłoszeniu wyników prawyborów.

Pécresse, choć uznawana przez komentatorów za bardziej liberalną kandydatkę, prowadziła kampanię po hasłami zmniejszenia o połowę liczby pozwoleń na pobyt dla migrantów spoza UE, zaostrzenia wyroków sądowych dla przestępców z tak zwanych „trudnych dzielnic”, w których policja jest pod presją, oraz zakazania kobietom towarzyszącym dzieciom podczas wycieczek szkolnych noszenia chusty muzułmańskiej.

„Republikańska prawica powraca. Będzie walczyć z nieubłaganą wolą. Francja nie może dłużej czekać.” – powiedziała Pécresse, która spróbuje zdobyć stanowisko głowy państwa w imieniu partii która utraciła je w 2012 r. W poprzednich wyborach kandydat postgaullistowskiej prawicy nie zdołał nawet przejść do drugiej tury wyborów prezydenckich.

france24.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz