W sobotę źródła w Pałacu Elizejskim potwierdziły, że prezydent Francji Emmanuel Macron złoży dwudniową wizytę w Polsce.

Macron ma przyjechać do Polski już 3-4 lutego, jak poinformowała w sobotę PAP powołując się na informacje administracji prezydenta Francji. Wraz z nim do naszego kraju ma przybyć francuski minister gospodarki Bruno Le Marie. Jeszcze w grudniu wizytę Macrona zapowiadał szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski, teraz informację tę potwierdziła strona francuska.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Pierwsze nieoficjalne informacje o terminie wizyty przywódcy Francji pojawiły się w zeszłym tygodniu na portalu Polityka Insight. Będzie to pierwsza wizyta Macrona w Polsce od 2013 r. i pierwsza w roli prezydenta. Jest ważnym gestem politycznym bowiem od czasu objęcia władzy w Polsce przez Prawo i Sprawiedliwości doszło do znacznego ochłodzenia relacji między Warszawą a Paryżem.

W 2016 r. Polska wycofała się z umowy na kupno śmigłowców francuskiej produkcji typu Caracal. Władze Francji przeforsowały też na poziomie Unii Europejskiej niekorzystną dla polskiej branży transportowej dyrektywę w sprawie pracowników delegowanych. Macron w 2017 r. ostro krytykował politykę władz PiS twierdząc nawet, że pozostaje ona w sprzeczności z demokracją i wolnością.

Poważną płaszczyzną sporu pozostaje też ocena sytuacji międzynarodowej. Podczas gdy władze Polski stawiają na sojusz z USA, choć ciągle dają wysoki priorytet funkcjonowaniu NATO, Macron w głośnym, zeszłorocznym wywiadzie uznał Sojusz Północnoatlantycki za martwą strukturę co spotkało się z polemiką premiera Polski Mateusza Morawieckiego. Francuski prezydent proponuje rozwijanie wspólnej platformy polityki bezpieczeństwa na poziomie Unii Europejskiej i chce normalizacji relacji z Rosją, czemu zdecydowanie sprzeciwia się Warszawa.

Komentatorzy łączą wizytę Macrona nad Wisłą z walką o zamówienia publiczne dla francuskich koncernów w przypadku strategicznych inwestycji jakie mają być rozwijane w Polsce, co potwierdzać ma obecność ministra Le Meire’a w składzie francuskiej delegacji.

wprost.pl/wp.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz