Porozumienie w sprawie umowy CETA ogłosili szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i premier Kanady Justin Trudeau.

Juncker i Trudeau spotkali się w kuluarach w trakcie szczytu G20 w Hamburgu. Po zaakceptowaniu CETA przez Parlament Europejski, Kanadę i rządy państw członkowskich UE, w życie wejdzie handlowa część liczącej 1600 stron umowy, składającej się też z części inwestycyjnej. Aby wejśc w życię w całości, CETA musi jeszcze zostać ratyfikowana przez kraje członkowskie Unii Europejskiej. Większość zapisów umowy dotyczących ceł, dzięki zgodzie PE wyrażonej w lutym br., będzie jednak stosowana tymczasowo jeszcze przed zakończeniem całego procesu ratyfikacji.

Jak informuje PAP, choć prawie wszystkie cła między UE a Kanadą znikną z dniem rozpoczęcia stosowania porozumienia, niektóre będą znoszone stopniowo przez trzy, pięć albo siedem lat. Dotyczy to np. niektórych produktów przemysłu motoryzacyjnego czy statków. Z umowy wyłączone będą szczególnie newralgiczne produkty rolne, jak kurczaki, indyki, jaja i produkty jajeczne. Umowa przewiduje też bezcłowe kwoty importowe niektórych produktów rolnych; dotyczy to np. budzącego ostre spory eksportu wysokiej jakości serów z UE do Kanady  czy też eksportu kanadyjskiej wieprzowiny do Unii.

Obie strony zgodziły się też na zniesienie ponad 90 proc. barier na produkty rolne. Na mięso wołowe, wieprzowinę, drób i sery ustalono kontyngenty.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Cień CETA nad Polską 

Ze względu na to, że jednym z głównych punktów spornych CETA był system arbitrażu inwestycyjnego, w życie ma wejść tylko handlowa część CETA.

Kresy.pl / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply