Portal Politico ujawnił, że podczas spotkania w Helsinkach w lipcu, prezydent Władimir Putin przedstawił prezydentowi Donaldowi Trumpowi listę propozycji negocjacyjnych.

Jak dotychczas, amerykańskie media spekulowały o czym rozmawiali prywatnie Trump i Putin. “Lista proponowanych tematów do negocjacji, która nie została uprzednio upubliczniona, oferuje nowy wgląd w treść dialogu z 16 lipca, o którym nawet najbliżsi doradcy Trumpa powiedzieli, że nie byli  wtajemniczeni. Putin podzielił się z Trumpiem zawartością dokumentu podczas ich dwugodzinnej rozmowy, według doradcy rządu USA, który dostarczył tłumaczenie w języku angielskim. POLITICO dokonało również przeglądu rosyjskojęzycznej wersji dokumentu, która nosi nagłówek w cyrylicy “Dialog na temat kontroli zbrojeń”. Osoba, która dostarczyła dokument POLITICO, otrzymała go od rosyjskich urzędników, którzy potwierdzili, że został przekazany przez Putina Trumpowi w Helsinkach” – informuje Politico.

W środę, rzeczniczka rosyjskiego MSZ skrytykowała fakt przecieku dokumentu do mediów, pisząc w oświadczeniu, że takie przecieki “ze strony amerykańskiej mają miejsce regularnie, mniej więcej raz w miesiąc.”

“Rosyjska notatka wskazuje na zaskakującą normalność priorytetów, które Putin chciał omówić w trakcie spotkania, które obejmowały chęć przedłużenia szeregu przełomowych traktatów atomowych i ograniczeń produkcji broni. Takie problemy były standardową sprawą w rosyjsko-amerykańskim dialogu od dziesięcioleci – choć ostatnio przyćmiły je napięcia w takich tematach jak Syria i Ukraina, a także ponadpartyjne skargi w Waszyngtonie na temat odmowy zakwestionowania przez Trumpa zaprzeczeń Putina, że Moskwa nie interweniowała w wyborach w 2016 roku. Nowe szczegóły świadczą o tym, że Putin jest nadal zainteresowany utrzymaniem tradycyjnej współpracy między dwoma państwami w zakresie broni jądrowej, pomimo wszystkich innych tarć, powiedział jeden z uczestników niedawnych nieoficjalnych rozmów o kontroli zbrojeń w Moskwie” – podkreśla Politico.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Senator Rand Paul w Moskwie: próba odprężenia w relacjach

kresy.pl / politico

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply