Portal Politico ujawnił, że podczas spotkania w Helsinkach w lipcu, prezydent Władimir Putin przedstawił prezydentowi Donaldowi Trumpowi listę propozycji negocjacyjnych.

Jak dotychczas, amerykańskie media spekulowały o czym rozmawiali prywatnie Trump i Putin. „Lista proponowanych tematów do negocjacji, która nie została uprzednio upubliczniona, oferuje nowy wgląd w treść dialogu z 16 lipca, o którym nawet najbliżsi doradcy Trumpa powiedzieli, że nie byli  wtajemniczeni. Putin podzielił się z Trumpiem zawartością dokumentu podczas ich dwugodzinnej rozmowy, według doradcy rządu USA, który dostarczył tłumaczenie w języku angielskim. POLITICO dokonało również przeglądu rosyjskojęzycznej wersji dokumentu, która nosi nagłówek w cyrylicy „Dialog na temat kontroli zbrojeń”. Osoba, która dostarczyła dokument POLITICO, otrzymała go od rosyjskich urzędników, którzy potwierdzili, że został przekazany przez Putina Trumpowi w Helsinkach” – informuje Politico.

W środę, rzeczniczka rosyjskiego MSZ skrytykowała fakt przecieku dokumentu do mediów, pisząc w oświadczeniu, że takie przecieki „ze strony amerykańskiej mają miejsce regularnie, mniej więcej raz w miesiąc.”

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Rosyjska notatka wskazuje na zaskakującą normalność priorytetów, które Putin chciał omówić w trakcie spotkania, które obejmowały chęć przedłużenia szeregu przełomowych traktatów atomowych i ograniczeń produkcji broni. Takie problemy były standardową sprawą w rosyjsko-amerykańskim dialogu od dziesięcioleci – choć ostatnio przyćmiły je napięcia w takich tematach jak Syria i Ukraina, a także ponadpartyjne skargi w Waszyngtonie na temat odmowy zakwestionowania przez Trumpa zaprzeczeń Putina, że Moskwa nie interweniowała w wyborach w 2016 roku. Nowe szczegóły świadczą o tym, że Putin jest nadal zainteresowany utrzymaniem tradycyjnej współpracy między dwoma państwami w zakresie broni jądrowej, pomimo wszystkich innych tarć, powiedział jeden z uczestników niedawnych nieoficjalnych rozmów o kontroli zbrojeń w Moskwie” – podkreśla Politico.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Senator Rand Paul w Moskwie: próba odprężenia w relacjach

kresy.pl / politico
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz