Do egzaminu potwierdzającego kompetencje językowe w zakresie języka ojczystego 9 kwietnia podeszło 131 Polaków ewakuowanych w styczniu z Donbasu.

Od razu po przyjeździe przesiedleńcy wyepłnili kwestionariusze, które pomogły określić stopień znajomości języka polskiego. Był on zróżnicowny, toteż już tydzień po przyjeździe zajęcia zaczęły się w ramach grup o różnym poziomie zaawansowania. Prowadzone były przez specjalistów ze Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Łącznie przez trzy miesiące Polacy z Donbasu mogli wykorzystać 180 godzin lekcyjnych.

W ostatni czwartek w ośrodku w Rybakach do egzminu przystąpiło 131 osób. Część pisemna sprawdzała rozumienie tekstu i znajomość gramatyki. Część ustna sprawdzała praktyczne umiejętności komunikacyjne.

Inaczej niż dorośli, dzieci przesiedleńców uczą się w podstawówce i gimnazjum w Stawigudzie. Młodzież w wieku licealnym uczy się poza Stawigudą. Trzy osoby uczęszczają do liceum w Olsztynie, natomiast dwie osoby do Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim.

W banku ofert pracy prowadzonym przez MSZ zarejestrowano 110 ofert dla ewakuowanych z Donbasu.

wspolnotapolska.org.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    horodenka :

    PANIEmuminek. MOWIĘ PANU UCZCIWIE JESTEM STARYM CZLOWIEKIEM , KTÓRY DZĘKI OPATRZNOŚCI BOŻEJ PRZEŻYLEM TE MORDY. I WIEM JAK TE SUKINSYNY UKRAIŃSKIE NAS MORDOWALI. W MOJEJ MIEJSCOWOŚCI NA OCZACH 12 letniego SYNA UKRAIŃCY JEGO MAMIE , NOŻAMI ROZPRULI BRZUCH ,WYCINALI PIERSI OBCIĘLI JĘZYK I TAK TA KOBIETA KONALA. A TEGO 12letniego SYNA ZASTRZELILI. TO BYLA KOLEŻANKA MOJEJ MAMY. A TEN PODLY PROUKRAINIEC WOJCIECHOWSKI TAKIE BREDNIE WYPOWIADA. {POMÓC UKRAINIE ZA WOLYŃ} WOJCIECHOWSKI TY KREATURO PiSu.