Doradca szefa administracji prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak poinformował w sobotę, że Izrael nie naciskał prezydenta Ukrainy, by przyjął rosyjskie żądania wobec Kijowa w celu zakończenia inwazji Rosji.

Mychajło Podolak, doradca szefa administracji prezydenta Ukrainy, napisał na Twitterze, że premier Naftali Bennett nie namawiał Ukrainy do wyrażenia zgody na rosyjskie żądania, o czym informowały w piątek izraelskie media.

“Premier Izraela, podobnie jak inne kraje pośredniczące, nie proponował Ukrainie wyrażenia zgody na jakiekolwiek żądania Federacji Rosyjskiej. Jest to niemożliwe z powodów militarnych i politycznych. Wręcz przeciwnie, Izrael wzywa Rosję do bardziej adekwatnej oceny wydarzeń” – czytamy.

Przeczytaj: 6 żądań Rosji wobec Ukrainy. Ujawniono listę

W piątek na portalu Axios izraelski dziennikarz Barak Ravid zamieścił artykuł, w który twierdzi, powołując się na wysokiego rangą ukraińskiego dygnitarza, że premier Izraela Naftali Bennett powiedział prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, że powinien przyjąć propozycję rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w sprawie zakończenia wojny.

Chodzi o wtorkową rozmowę Benneta i Zełenskiego, w kontekście działań izraelskiego premiera, który chce grać rolę kluczowego mediatora pomiędzy prezydentami Ukrainy i Rosji. Miała się ona odbyć na wniosek izraelskiego premiera, który radził Zełenskiemu, by zaakceptował propozycje Putina. Miało to nie spodobać się ukraińskiemu prezydentowi i jego doradcom, których zdaniem Bennett zwyczajnie mówił im, żeby się poddali.

Zdaniem ukraińskiego dygnitarza, Bennett powinien przedstawić jakieś propozycje, a nie zachowywać się jak zwykły kurier czy „skrzynka pocztowa” pomiędzy obu stronami konfliktu.

Wysoki rangą przedstawiciel kancelarii premiera Izraela zaprzecza takim twierdzeniom. Podważa zarazem wiarygodność tej relacji, twierdząc, że strona izraelska kontaktowała się z Zełenskim na linii prywatnej.

„Kontaktujemy się bezpośrednio z prezydentem Zełenskim i jego najbliższymi doradcami” – mówi izraelski dygnitarz. Twierdzi też, że Bennett wcale nie zalecał ukraińskiemu przywódcy przyjęcia rosyjskiej oferty, tym bardziej, że Izrael oficjalnie jej nie zna. „Premier nie zamierza dawać Zełenskiemu żadnych rekomendacji czy rad na tym etapie”.

Przeczytaj: Izrael zabronił sprzedawać Ukrainie „żelazną kopułę”

Czytaj także: Times of Israel: Tysiące obywateli Ukrainy chce wyjechać do Izraela

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply