Rakieta systemu Patriot, warta ok. 3 mln dolarów, miała zostać użyta do zestrzelenia drona wartego ok. 200 dolarów.

O zdarzeniu poinformował amerykański gen. David Perkins, szef Dowództwa Szkolenia i Doktryn Wojsk Lądowych USA, podczas sympozjum wojskowego w Alabamie. Generał nie zdradził, które państwo wykorzystało w ten sposób system Patriot. Zaznaczył tylko, że chodzi o „bliskiego sojusznika USA”, zaś dron, który zestrzelono, „można kupić w serwisie Amazon.com za ok. 200 dolarów”. – Nie miał on szans przy zetknięciu z rakietą –dodał.Gen. Perkins zaznaczył jednak, że nie jest pewny czy tego rodzaju obrona przed dronami jest racjonalna z ekonomicznego punktu widzenia. – Gdybym był wrogiem pomyślałbym: Hej, kupię na eBayu tyle dronów, ile to możliwe i zmuszę ich do zużycia wszystkich rakiet Patriot na danym terenie –stwierdził amerykański generał. Dodał, że używanie takich pocisków przeciw dronom to „ogromna przesada”.

Obecnie z systemów rakietowych Patriot korzystają obecnie m.in. Holandia, Niemcy, Japonia, Izrael i Arabia Saudyjska.

Przeczytaj więcej:

Program Wisła: Patrioty się opóźniają

MON: 30-50 mld złotych na Patrioty

Rp.pl / Kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. cyna :

    Stawiam że była to arabia saudyjska, tam mają gest i potrafią płacić naszym rodaczkom kupe kasy za wątpliwą przyjemność dla każdej ze stron więc używanie patriotów jako fajerwerki wpisuje się w ten przesyt który mają. Na szczęście już zbliża się koniec ery węglowodorów więc znów przesiąda się na wielbłady i zamieszkają w namiotach razem z kozami.