Rakieta systemu Patriot, warta ok. 3 mln dolarów, miała zostać użyta do zestrzelenia drona wartego ok. 200 dolarów.

O zdarzeniu poinformował amerykański gen. David Perkins, szef Dowództwa Szkolenia i Doktryn Wojsk Lądowych USA, podczas sympozjum wojskowego w Alabamie. Generał nie zdradził, które państwo wykorzystało w ten sposób system Patriot. Zaznaczył tylko, że chodzi o „bliskiego sojusznika USA”, zaś dron, który zestrzelono, „można kupić w serwisie Amazon.com za ok. 200 dolarów”. – Nie miał on szans przy zetknięciu z rakietą –dodał.

Gen. Perkins zaznaczył jednak, że nie jest pewny czy tego rodzaju obrona przed dronami jest racjonalna z ekonomicznego punktu widzenia. – Gdybym był wrogiem pomyślałbym: Hej, kupię na eBayu tyle dronów, ile to możliwe i zmuszę ich do zużycia wszystkich rakiet Patriot na danym terenie –stwierdził amerykański generał. Dodał, że używanie takich pocisków przeciw dronom to „ogromna przesada”.

Obecnie z systemów rakietowych Patriot korzystają obecnie m.in. Holandia, Niemcy, Japonia, Izrael i Arabia Saudyjska.

Przeczytaj więcej:

Program Wisła: Patrioty się opóźniają

MON: 30-50 mld złotych na Patrioty

Rp.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    cyna :

    Stawiam że była to arabia saudyjska, tam mają gest i potrafią płacić naszym rodaczkom kupe kasy za wątpliwą przyjemność dla każdej ze stron więc używanie patriotów jako fajerwerki wpisuje się w ten przesyt który mają. Na szczęście już zbliża się koniec ery węglowodorów więc znów przesiąda się na wielbłady i zamieszkają w namiotach razem z kozami.