PKN Orlen podpisał długoterminowy kontrakt na dostawy LNG z USA. Chodzi o 1 mln ton LNG rocznie przez 20 lat od 2027 r.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek i szef amerykańskiej Sempra Infrastructure Dan Brouillette podpisali w środę długoterminowy kontrakt na dostawy LNG do Polski. Gaz będzie pochodził z terminala Port Arthur w Teksasie. „Sempra to istotny gracz na amerykańskim rynku” – oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany przez portal RFM FM. Wyraził opinię, że to ważny kontrakt dla zabezpieczenia przyszłego wzrostu zużycia gazu w regionie.

„Nie możemy być naiwni w zakresie polityki zakupów węglowodorów” – powiedział Obajtek. Zaznaczył, że to ważny kontrakt z punktu widzenia bezpieczeństwa. Jak wskazał, kontrakt jest ważny, „by zabezpieczać dodatkowo nasz system i wzrost zużycia gazu w Polsce, ale i w regionie”.

Wyraził opinię, że Polska posiada zabezpieczoną logistykę. „To jest 8 gazowców, które będą dostarczać ten gaz do Polski. Już dwa gazowce zostały odebrane, pozostałe gazowce będą odebrane do 2025 r.” – powiedział.

Prezes PKN Orlen zadeklarował, że w Polsce gazu nie zabraknie. Podkreślił, że w 100 proc. mamy wypełnione magazyny gazu (3 mld 200 mln m sześc.). Wydobycie krajowe to 3 mld 700 m sześc. gazu – wskazał.

Zobacz także: Finlandia ma pływający gazoport

„80 proc. zarezerwowanych mocy – Baltic Pipe to jest 6 mld 500 mln metrów sześć. gazu, w tym niedawno podpisany kontrakt z firmą Equinor wynegocjowany na 2,5 mld m. sześc. gazu” – zaznaczył. Podkreślił, że na szelfie norweskim wydobywamy dziś ok. 3 mld m sześc. gazu.

„Tam dokonujemy procesów inwestycyjnych i będziemy dokonywać coraz większych procesów inwestycyjnych. W ciągu paru lat zwiększymy wydobycie do 4 mld m sześc. gazu” – zapowiedział.

Dodał, że również „mamy w 100 proc. wykorzystanie Gazoportu – to jest ok. 6 mld m sześc.”.

Zobacz także: Banaś: Orlen uniemożliwia NIK przeprowadzenie kontroli

rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz