PiS traci większość w Sejmie na rzecz centrolewicowej koalicji [SONDAŻ]

Mimo największego poparcia, PiS po wyborach może stracić władzę na rzecz centrolewicowej, prounijnej koalicji KO-Trzecia Droga-Lewica – wynika z nowego sondażu United Surveys.

Według opublikowanego w środę sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”, gdyby wybory parlamentarne odbywały się teraz, to najwięcej respondentów zagłosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość (32 proc.; wzrost o 0,4 pkt. proc.). Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska, z poparciem 28,2 proc. (wzrost o 1,2 pkt. proc.), a trzecie miejsce sojusz ludowców i partii Polska 2050 Szymona Hołowni, Trzecia Droga – 11 procent (wzrost o 0,9 pkt. proc.).

Do Sejmu weszłaby jeszcze Lewica (10,2 proc.; wzrost o 0,4 pkt. proc.), nieznacznie wyprzedzając Konfederację (10 proc.; wzrost o 0,7 pkt. proc.).

 

Na Bezpartyjnych Samorządowców zagłosowałoby 3,5 proc. badanych, co zapewniłoby temu ugrupowaniu subwencję z budżetu państwa. W tym sondażu praktycznie nie odnotowano osób, które zamierzają zagłosować na komitet Polska jest Jedna. Badanie wykazało zero procent poparcia.

Zwrócono uwagę, że w sondażu wyraźnie spadła liczba niezdecydowanych, z 8,7 proc. do 5,1 proc. To z kolei przełożyło się na wzrost poparcia dla prawie wszystkich ugrupowań.

Według przeliczenia sondażowego poparcia na mandaty, przeprowadzonego przez prof. Jarosława Flisa, socjologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego, PiS w nowym Sejmie miałoby tylko 176 posłów. Koalicja Obywatelska zdobyłaby 153 mandaty, Trzecia Droga – 48 mandatów, a Lewica – 42. Z kolei Konfederacja wprowadziłaby do Sejmu 40 posłów. Jeden mandat otrzyma mniejszość niemiecka.

To oznaczałoby, że przy takim wyniku wyborów władzę w Polsce zdobyłaby centrolewicowa, prounijna koalicja KO-Trzecia Droga-Lewica, mając większość w Sejmie i 243 posłów. Z kolei PiS, nawet w koalicji z Konfederacją, miałby za mało posłów, żeby utworzyć rząd.

Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica mogą zbudować w nowym Sejmie koalicję, która będzie dysponowała 243 głosami – wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i “Dziennika Gazety Prawnej”. Pokazuje on także, że nawet ewentualna koalicja z Konfederacją nie da Prawu i Sprawiedliwości większości, czyli minimum 231 z 460 mandatów.

Ponadto, 55,9 proc. ankietowanych Polaków zdecydowanie deklaruje udział w nadchodzących wyborach, a niespełna 10 proc. raczej zamierza głosować.

Badanie United Surveys dla RMF FM i “DGP” zostało przeprowadzone 2 października br. na próbie 1000 osób, czyli już po marszu centrolewicowej opozycji w Warszawie.

Przypomnijmy, że już sondaż przeprowadzony przez IBRiS pod koniec sierpnia wskazywał, że obóz rządzący nie zdoła utrzymać samodzielnej większość w nowym Sejmie.

rmf24.pl / dziennik.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply