PiS straci większość w Sejmie – wskazuje nowy sondaż

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Instytu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) wynika, że obóz rządzący nie zdoła utrzymać samodzielnej większość w nowym Sejmie.

Według nowego sondażu Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na poparcie 33,4 proc. elektoratu. To poziom identyczny z tym, jaki partia rządząca uzyskała w poprzednim miesiącu. Na Koalicję Obywatelską wskazało z 27,2 proc. chętnych do głosowania respondentów. Naczelna siła liberalnej opozycji odnotowała z kolei niewielki wzrost poparcia.

Konfederacja pozostaje trzecią siłą polskiej polityki, choć sondaż IBRiS dla “Rzeczpospolitej” jest kolejnym wskazującym, że etap wzrostów poparcia partia konserwatywnych liberałów może już mieć za sobą. W tym badaniu uzyskała ona wskazania 12,4 proc. elektoratu. Trzecia Droga tworzona przez Polskę 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe może liczyć na 10 proc. głosów. Natomiast Lewicę poparło 9,3 proc.

Aż 7,7 proc. spośród wyrażających chęć oddania głosu twierdziło zarazem, że nie wie na kogo by go oddało.

Przy takim układzie głosów PiS uzyskałby 190-195 mandatów, liberalna opozycja 209-215 miejsce w parlamencie, a Konfederacja 50-55.

29,9 proc. spośród wszystkich rezpondentów zadeklarowało, że “zdecydowanie” weźmie udział w wyborach. “Raczej” chciało zrobić to 21,1 proc. pytanych. Natomiast 24,7 proc. pytanych deklarowało, że “raczej” nie odda głosu, a 22,5 proc. stwierdziło, że “zdecydowanie” tego nie zrobi.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 25-26 sierpnia br. metodą CATI na grupie 1100 respondentów.

Czytaj także: KO coraz bliżej PiS – spada poparcia dla Konfederacji

rp.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply