Pierwsze transportery opancerzone BTR-82A dotarły na Białoruś

Na Białoruś dotarła pierwsza partia rosyjskich wozów bojowych BTR-82A, kolejna spodziewana jest w listopadzie.

W czwartek z Rosji dotarła na Białoruś dotarła koleją pierwsza partia wozów bojowych BTR-82A, wyprodukowanych przez Arzamański Zakład Budowy Pojazdów. Wozy te wejdą na stan uzbrojenia bliżej niesprecyzowanej jednostki wojskowej. Kilka sztuk trafi też do 72. Wspólnego Centrum Szkoleniowego Gwardii i Akademii Wojennej Republiki Białoruś. Będą szkolić się na nich oficerowie i członkowie załóg BTR. Nie podano, ile łącznie wozów otrzymała strona białoruska, przy czym na podstawie zdjęć można przypuszczać, że chodzi o kilkadziesiąt pojazdów.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

970 PLN    (4.4%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według oficjalnego komunikatu strony białoruskiej, przezbrajanie trwa zgodnie z planem. Chodzi o zamianę pojazdów gąsienicowych na te z podwoziem kołowym, w ramach brygad zmechanizowanych.

Główną cechą opisywanej partii BTR-82A jest zainstalowanie na nich środków łączności Agat-System oraz celownik Legend produkcji białoruskiej.

Poza pojazdami BTR-82A, na Białoruś przybyły także dwie sztuki BREM-K, czyli opancerzonego wozu remontowo-ewakuacyjnego na podwozu BTR-80. Mają one najpewniej trafić do 120. i 6. samodzielnych brygad zmechanizowanych. Kolejna partia pojazdów opancerzonych z kompletu batalionowego BTR-82A ma przybyć w listopadzie tego roku.

Strona białoruska podaje, że BTR-82A to najnowszy rosyjski model kołowych pojazdów opancerzonych, przyjęty do służby przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej w 2013 roku, zastępując poradziecki BTR-80. Pojazdy opancerzone tego modelu są również używane w armiach Azerbejdżanu i Kazachstanu.

Przypomnijmy, że podczas ubiegłorocznego międzynarodowego forum technologii wojskowych Armia 2020 delegacja białoruskiej armii podpisała kontrakty na dostawę dwóch batalionowych zestawów transporterów opancerzonych BTR-82A oraz pierwszej partii śmigłowców Mi-35.

vayar.mil.by / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz