Pierwsze “laserowe Strykery” dla amerykańskiej armii

Pierwszy zestaw wozów bojowych Stryker, wyposażonych w 50-kilowatową broń laserową, zostanie dostarczony jednostce amerykańskiej armii w Fort Sill w stanie Oklahoma do końca września, poinformował w czwartek portal Defense News.

Jak poinformował w czwartek portal Defense News, pierwszy zestaw wozów bojowych Stryker, wyposażonych w 50-kilowatową broń laserową, zostanie dostarczony jednostce amerykańskiej armii w Fort Sill w stanie Oklahoma do końca września.

Po testach pierwszego prototypu zeszłej wiosny na poligonie rakietowym White Sands w Nowym Meksyku, przeciwko jedno-, dwu- i trzyklasowym bezzałogowym systemom powietrznym oraz rakietom, artylerii i moździerzom, armia planuje przeprowadzić kolejne testy w tym miesiącu, por. Gen. L. Neil Thurgood powiedział podczas wydarzenia zorganizowanego 12 stycznia przez Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych.

Testy potrwają do początku lutego, dodał. Dzięki informacjom uzyskanym po testach programiści wprowadzą pewne zmiany w projekcie, zauważył Thurgood.

Oczekuje się, że armia ponownie otworzy przetargi na broń, ponieważ system jest uważany za krytyczny w przyszłych operacjach przeciwko nowym zagrożeniom. Lockheed Martin ogłosił na dorocznej konferencji Stowarzyszenia Armii USA w październiku zeszłego roku, że będzie konkurować, jeśli armia ruszy z nowym konkursem w przyszłym roku.

Ponadto zespół Dynetics i Lockheed ma dostarczyć demonstrator technologii lasera wysokoenergetycznego IFPC w roku fiskalnym 2022; cztery prototypy mają powstać pod koniec roku budżetowego 24.

Zobacz też: Amerykanie będą testować samolot AC-130J Hercules uzbrojony w broń laserową

Jak informowaliśmy, Kongres upoważnił Amerykańską Agencję Obrony Przeciwrakietowej (MDA) do badań i rozwoju technologii laserowej z myślą o obronie przed pociskami hipersonicznymi oraz balistycznymi.

Zgoda została udzielona w ramach ustawy o autoryzacji obrony narodowej na rok 2022. Sekretarz obrony został zobowiązany do przekazania dyrektorowi MDA uprawnień do “budżetowania, kierowania i zarządzania programami energii ukierunkowanej, mającymi zastosowanie w misji obrony przed pociskami balistycznymi i hipersonicznymi, w koordynacji z innymi wysiłkami Departamentu Obrony w zakresie energii ukierunkowanej”.

W ustawie określono priorytetowość rozwoju tej technologii. W przyszłości technologia ma zostać przekazana do przemysłu “w celu wspierania przyszłych zdolności istotnych z operacyjnego punktu widzenia”.

Riki Ellison, szef MDA podkreślił, że ustawa w pewnym sensie przywraca finansowanie i odpowiedzialność, jaką MDA posiadało wcześniej, w celu realizacji programu technologii ukierunkowanej energii.

W ostatnim czasie mamy do czynienia z szybkim tempem rozwoju broni hipersonicznej. Chińscy naukowcy twierdzą, że opracowali broń hipersoniczną nowej generacji z technologią wykrywania celów na podczerwień. Armia amerykańska tego typu pociski może opracować dopiero w 2025 roku.

Kresy.pl/Defense News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply