Indie opracowują laser bojowy o mocy 300 kW do strącania celów powietrznych

Indie stworzyły prototyp broni laserowej o kryptonimie Surya, przeznaczonej do neutralizacji celów powietrznych – takich jak samoloty, drony czy pociski – przy niskich kosztach użycia. Koszt strzału wyniesie około 50 groszy.

Jak podaje portal IADN Centre – indyjska Organizacja Badań i Rozwoju Obronnego (DRDO) opracowała pierwszy prototyp broni laserowej Surya o mocy 300 kW i zasięgu 20 km. Według doniesień uruchomienie systemu do pracy trwa zaledwie 10 sekund, a wiązka namierza cel z prędkością światła. Broń pozwoli na zestrzeliwanie dronów, samolotów czy pocisków.

Eksperci dodają, że nowa broń będzie tania w użyciu – koszt pacyfikacji jednego celu wynosi  50 groszy.

Surya  będzie mogła służyć jako broń stacjonarna, jak i być montowana na różnych platformach. Już teraz współpracować z systemem dowodzenia i kontroli oraz może być zintegrowana z szerszymi systemami radarowymi i nadzorującymi zarządzanie walką.

Indie już od dłuższego czasu badają technologię uzbrojenia laserowego, w ostatnich latach udało im się opracować jednak systemy o niższej mocy, 10-25 kW.

Nad bronią laserową pracują też inne państwa. W zeszłym roku pisaliśmy o izraelskim Iron Beam, który jest przeznaczony do przechwytywania rakiet krótkiego zasięgu, pocisków moździerzowych i bezzałogowych statków powietrznych.

Broń laserową posiada także Wielka Brytania. Jest to system DragonFite, zdolny do neutralizowania celów znajdujących się w odległości 1 km.

Ponadto wojsko USA koncentruje się teraz na systemach o wyższej energii, takich jak AN/SEQ-3 Laser Weapon System, który może osiągnąć moc do 150 kW, z planami na przyszłe systemy w zakresie 500 kW.

Także Chin szybko rozwijają się w tej dziedzinie, opracowując m.in. ZKZM-500 – karabin laserowy o mocy 50 kW, który jest w stanie unieruchomić pojazdy i personel. Chiny opracowały również Sheng-1, laser o mocy 100 kW i efektywnym zasięgu do 2 km, zaprojektowany głównie do atakowania dronów.

Przypomnijmy, że w grudniu 2024 roku płk Sucharewski poinformował, że Ukraina dołączyła do grona pięciu państw na świecie posiadających broń laserową. System, nazwany „Tryzub” (Trójząb), ma mieć operacyjny zasięg wynoszący dwa kilometry. Siły Systemów Bezzałogowych pracują obecnie nad skalowaniem i wzmocnieniem lasera.

Zobacz też: Indie podpisują umowę z Rosją na zakup silników do czołgów

Kresy.pl/armyrecognition.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz