Minister spraw zagranicznych Izraela Yair Lapid wylądował w środę w Maroku. Jest to pierwsza oficjalna wizyta izraelskiego dyplomaty w tym kraju od czasu, gdy oba kraje znormalizowały stosunki w zeszłym roku – poinformował Middle East Monitor.

Jak poinformował portal Middle East Monitor, minister spraw zagranicznych Izraela Yair Lapid wylądował w środę w Maroku. Jest to pierwsza oficjalna wizyta izraelskiego dyplomaty w tym kraju od czasu, gdy oba kraje znormalizowały stosunki w zeszłym roku.

Izraelski minister spraw zagranicznych ma otworzyć przedstawicielstwo dyplomatyczne w Rabacie i odwiedzić historyczną świątynię Bet-El w Casablance oraz jej społeczność żydowską.

Lapid spotka się również ze swoim marokańskim odpowiednikiem Nasserem Bouritą i podpisze kilka umów o współpracy. Według Jerusalem Post towarzyszy mu minister opieki społecznej Meir Cohen, urodzony w Maroku; przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony Knesetu Ram Ben-Barak; oraz dyrektor generalny ministerstwa spraw zagranicznych Alon Ushpiz, a także dr Inbar Zucker, wysoki rangą urzędnik ministerstwa zdrowia.

„Jadę do Maroka, aby reprezentować Izrael i poświęcić izraelską misję w Rabacie, stolicy” – wyjaśnił we wtorek Lapid. „Historyczna podróż jest kontynuacją wieloletniej przyjaźni i głębokim połączeniem z korzeniami i tradycjami społeczności żydowskiej w Maroku oraz dużej społeczności Izraelczyków wywodzących się z Maroka”.

Izrael i Maroko zgodziły się w grudniu na normalizację stosunków w porozumieniu wynegocjowanym z pomocą USA, czyniąc Maroko czwartym krajem arabskim, który odłożył na bok waśnie z Izraele. Odchodząc od wieloletniej polityki Stanów Zjednoczonych, prezydent Donald Trump zgodził się w ramach umowy uznać suwerenność Maroka nad Saharą Zachodnią, w której od dziesięcioleci trwa konflikt z siłami Saharyjskiej Arabskiej Republiki Demokratycznej.

Trump przypieczętował porozumienie Izrael-Maroko podczas rozmowy telefonicznej z królem Maroka Mohammedem VI w czwartek, przekazał Biały Dom.

„Dziś kolejny HISTORYCZNY przełom! Nasi dwaj WIELCY przyjaciele, Izrael i Królestwo Maroka, zgodzili się na pełne stosunki dyplomatyczne – ogromny przełom na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie!”  napisał prezydent na Twitterze.

Zobacz też: Premier Algierii o normalizacji stosunków między Izraelem i Marokiem: Syjonistyczny twór pragnie zbliżyć się do naszych granic » Kresy

Kresy.pl/MEM

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply