Po wielu miesiącach tarć, Pesa ostatecznie zrezygnowała z przetargu na dostawy nawet 50 tramwajów dla Krakowa.

W czwartek poinformowano, że Pesa wycofała swoje odwołanie ws. ponownego rozstrzygnięcia przetargu na dostawy do 50 tramwajów dla Krakowa.

– Po przeanalizowaniu wszystkich okoliczności, a zwłaszcza ostatnich działań podejmowanych przez władze krakowskiej spółki, jest dla nas oczywiste, że realizacja tego zamówienia będzie utrudniona lub wręcz niemożliwa – komentuje producent.

[kresy_casual

– Realizacja każdej umowy wymaga współdziałania, pojazdy szynowe buduje się razem z klientem, a istnieje zbyt duże ryzyko podejmowania przez poszczególne osoby reprezentujące MPK działań mających na celu uniemożliwienie należytej realizacji zamówienia przez Pesę. To z kolei mogłoby się odbić negatywnie nie tylko na sytuacji naszej spółki, ale także setek przedsiębiorców z nami współpracujących. Pozostałoby to też zapewne nie bez znaczenia dla korzystających z transportu publicznego mieszkańców Krakowa  – wyjaśnia producent.

Pesa utrzymuje również, że postępowanie zamawiającego było niezgodne z prawem:

– Zarząd MPK od 1,5 roku z wyjątkową determinacją robił wszystko, by nie dopuścić do zrealizowania tej umowy przez Pesę.

Wycofanie odwołania Pesy oznacza, że teraz MPK będzie mogło podpisać umowę z konsorcjum Solarisa i Stadlera.

Jak informuje portal transport-publiczny.pl, najwyraźniej krakowski przetarg na dostawy 35 tramwajów z opcją zwiększenia zamówienia o kolejne 15 pojazdów „dobiega końca”.

W pierwszej połowie listopada MPK Kraków dokonało wyboru drugiej z kolei oferty, złożonej przez konsorcjum Solarisa i Stadlera. Zamawiający przekonywał, że Pesa nie dopełniła wszystkich formalności niezbędnych dla podpisania umowy. Bydgoska firma złożyła odwołanie, ale teraz je wycofuje.

Zdaniem MPK Kraków, Pesa nie wniosła gwarancji finansowej i stąd wybór drugiej z kolei oferty. Z kolei Pesa odpowiadała, że krakowska spółka wykorzystuje kolejne preteksty do wykluczenia jej z przetargu.

Przeczytaj: PESA wygrała przetarg na dostawę czterdziestu tramwajów dla Kijowa

Czytaj również: Ukraińska gazeta niezadowolona z polskich tramwajów w Kijowie

Transport-publiczny.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply