Kolejne wiadomości o istnieniu tajnego wysokowydajnego (HALE)  drona stealth RQ-180 Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych trafiły do wiadomości publicznej – podał portal „The Drive”.

Film zatytułowany „Heritage Today – ISR and Innovation” opublikowany przez amerykańskie Centrum Doskonalenia Broni (Profession of Arms Center of Excellence – PACE) daje szybki przegląd tego, jak daleko zaszły Siły Powietrzne w zakresie informacji, obserwacji i rozpoznania (ISR) na przestrzeni dziesięcioleci – pisze „The Drive”. Pod koniec filmu pokazano lecącego drona Global Hawk i stwierdzono: „Balony i dwupłatowce zostały zastąpione przez białe nietoperze”. W następującym ujęciu widać jeden z projektów drona HALE.

Jak podkreśla „The Drive” widoczny na filmie projekt to z pewnością nie RQ-180, który nadal pozostaje utajniony. Jednaka portal zauważa, że nie ma tu miejsca na przypadek. „Biały nietoperz” w żargonie ISR odnosi się wyłącznie do RQ-180.

Według doniesień Aviation Week, dron (być może jedynie nieoficjalnie)  określany jest jako „Wielki Biały Nietoperz” i „Shikaka”. Shikaka to imię fikcyjnego świętego białego nietoperza, który znajduje się w centrum fabuły komedii Jima Carreya Ace Ventura 2 z 1995 roku.

Z nieoficjalnych doniesień wynika, że RQ-180 to duchowy następca samolotu SR-71 wykorzystywanego do misji dalekiego zwiadu strategicznego. Dron ma mieć możliwość pozostawania w powietrzu przez 24 godziny, latania na bardzo wysokim pułapie, a jego konstrukcja sprawia, że pozostaje praktycznie niewykrywalny przez nowoczesne radary.

Pentagon nie ujawnił żadnych szczegółów dotyczących zastosowanych technologii ani też innych szczegółów technicznych dotyczących maszyny.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykanie testują tajemniczy nowy samolot nad Pacyfikiem?

Kresy.pl / thedrive.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz