Prezydent Czech Petr Pavel poinformował, że w czeskiej inicjatywie weźmie udział 18 państw, a amunicja ma trafić na Ukrainę w najbliższych tygodniach.

W czwartek prezydent Republiki Czeskiej Petr Pavel zakomunikował, że udało się uzyskać pełne zabezpieczenie finansowej dla czeskiej inicjatywy zakupu amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy w krajach spoza Unii Europejskiej. Poinformował, że w projekcie weźmie udział 18 państw. Według niego, amunicja ma trafić na Ukrainę w najbliższych tygodniach.

„Według stanu na dziś rano, zebraliśmy całą sumę na zakup wszystkich pocisków, czyli 800 tysięcy sztuk” – powiedział czeski prezydent. Zaznaczył, że kolejnym krokiem będzie zawarcie memorandum z rządem Czech i ustanowienie wzajemnych relacji.

„Następnie informacje o harmonogramie i sposobie naszego działania zostaną przesłane ze strony czeskiej do wszystkich krajów-dostawców” – zaznaczył Pavel. Prezydent nie chciał ujawnić kwot wniesionych przez poszczególne państwa. Dodał, że teraz wszystko zależy od możliwości firm i czeskiego resortu obrony, żeby przyspieszyć cały proces. Według Pavla, jako ostatnia swój wkład wniosła Norwegia.

Jak pisaliśmy wcześniej, Norwegia przeznaczyła 1,6 mld koron czyli równowartość 153 mln dolarów na zakup amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy, co pozwoli zrealizować cel zarysowany przez prezydenta Czech.

Jak oświadczył w zeszłym miesiącu, podczas debaty na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium czeski prezydent Petr Pavel, jego rząd znalazł na światowych rynkach około 800 tys. pocisków artyleryjskich podstawowego kalibru NATO i ZSRR, które w ciągu kilku tygodni mogą zostać zakupione i wysłane na Ukrainę.

Według czeskiego prezydenta przedstawicielom kraju udało się znaleźć za granicą około 500 tysięcy pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm i 300 tysięcy pocisków kalibru 122 mm. Dodał, że jeśli szybko znajdą się fundusze, będą mogły zostać przetransportowane na Ukrainę w ciągu kilku tygodni. Jednocześnie nie sprecyzował, w jakich krajach znajdują się te setki tysięcy amunicji artyleryjskiej

Również rząd Kanady jest bliski przeznaczenia środków na zakup pocisków artyleryjskich z krajów spoza bloku NATO. Kraj jest gotowy poprzeć inicjatywę Republiki Czeskiej. Według źródeł w ministerstwie obrony kanady rząd przygotowuje się do poparcia propozycji przeznaczenia 30 mln dolarów na zakup tych pocisków. Holandia zobowiązała się już do przekazania 100 milionów euro na ten cel.

Litwa przyłączy się do inicjatywy Czech w sprawie nabycia i przesyłania amunicji na Ukrainę – poinformowała kilka dni temu premier Ingrida Šimonytė w rozmowie telefonicznej z czeskim premierem.

Deklarację taką złożył także prezydent Francji Emmanuel Macron, który przebywał w bieżącym tygodniu z wizytą w Czechach.

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply