Rządząca Szkocka Partia Narodowa zobowiązała się w czwartek do przeprowadzenia referendum niepodległościowego do końca 2023 roku, poinformowała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, rządząca Szkocka Partia Narodowa zobowiązała się w czwartek do przeprowadzenia referendum niepodległościowego do końca 2023 roku.

Szkocja głosowała przeciwko niepodległości w 2014 roku różnicą  55% do 45% w 2014 roku, ale Szkocka Partia Narodowa (SNP) chce kolejnego referendum, jeśli wygra wybory do Parlamentu Szkocji 6 maja. Brytyjski premier Boris Johnson wielokrotnie odrzucał wezwania SNP do referendum.

Zobacz też: Zamieszki w Irlandii Północnej, spłonął autobus [+VIDEO]

„Uważamy, że mieszkańcy Szkocji powinni mieć szansę w referendum kiedy kryzys COVID się skończy, aby zdecydować, czy Szkocja powinna być niepodległym krajem” – czytamy w manifeście opublikowanym na Czwartek.

„Intencją SNP jest, aby referendum odbyło się w pierwszej połowie pięcioletniej kadencji” – informuje partia dodając, że data referendum zostanie „określone przez nasz demokratycznie wybrany parlament”.

Chociaż Johnson ma prawo odmówić kolejnego głosowania w sprawie niepodległości, prawdopodobnie stanąłby w obliczu konstytucyjnego konfliktu ze Szkocją.

SNP stwierdziło, że jeśli zdobędzie większość w maju, to szkocki parlament przegłosuje ustawę w sprawie referendum, w której proponuje się pytanie: „Czy Szkocja powinna być niepodległym krajem?”.

„Nie może być moralnego ani demokratycznego uzasadnienia dla Borisa Johnsona lub jakiegokolwiek rządu, aby blokować prawo mieszkańców Szkocji do decydowania o własnej przyszłości” – czytamy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Obecnie SNP ma 61 ze 129 miejsc w parlamencie szkockim, ale współpracując z 5 ustawodawcami Zielonych.

Brexit  i sposób radzenia sobie Wielkiej Brytanii z kryzysem COVID-19 nadwyrężyły więzi łączące Anglię, Irlandię Północną, Szkocję i Walię.

Wielka Brytania jako całość zagłosowała 52% -48% za opuszczeniem UE w referendum w 2016 roku: Anglia i Walia zagłosowały za opuszczeniem UE, ale Szkocja i Irlandia Północna zagłosowały za pozostaniem.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz