W czwartek Parlament Europejski dał zielone światło dla pożyczki w wysokości 5 mld euro, która ma pomóc Ukrainie w zaspokojeniu jej pilnych potrzeb finansowych spowodowanych inwazją Rosji.

Jak czytamy w oświadczeniu Parlamentu Europejskiego, W czwartek PE dał zielone światło dla pożyczki w wysokości 5 mld euro, która ma pomóc Ukrainie w zaspokojeniu jej pilnych potrzeb finansowych spowodowanych inwazją Rosji.

Pożyczka ta jest drugą transzą pakietu pomocowego o wartości 9 mld euro, z czego 1 mld euro został już wypłacony.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5444.39 PLN    (24.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Unijna pożyczka przyczyni się – czytamy w tekście – „do zrównoważenia długu publicznego Ukrainy i jej zdolności do ostatecznej spłaty swoich zobowiązań finansowych”.

Warunkiem wstępnym, zawartym w tekście, udzielenia pomocy jest respektowanie przez Ukrainę skutecznych mechanizmów demokratycznych, pomimo wojennej koncentracji władzy w aparacie wykonawczym.

Tekst, przyjęty w ramach tak zwanej „procedury w trybie pilnym” Parlamentu, przeszedł przy 534 głosach za, 30 przeciw i 26 wstrzymujących się.

Zobacz też: Ukraina chce dołączyć do Unii Europejskiej w przeciągu dwóch lat

„Pomoc makrofinansowa jest instrumentem nadzwyczajnym, udzielanym na bardzo korzystnych warunkach krajom sąsiadującym z UE, które mają problemy ze spłatą rachunków. Całkowita kwota takich korzystnych pożyczek udzielonych Ukrainie przez UE od początku wojny mogłaby wynieść ponad 10 mld euro, jeśli cały pakiet zostanie potwierdzony” – czytamy w komunikacie Parlamentu Europejskiego.

Przypomnijmy, że szefowa KE Ursula von der Leyen zobowiązała się do pracy nad zagwarantowaniem Ukrainie dostępu do jednolitego rynku UE. Zapowiedziała także swoją trzecią podróż na Ukrainę, podczas której omówi plan działań z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz