Parlament Europejski uznał Rosję za państwo sponsorujące terroryzm, w związku z „brutalnymi i nieludzkimi” aktami popełnionymi na Ukrainie i jej obywatelach od początku inwazji. W środę PE przyjął rezolucję w tej sprawie. Dokument przyjęto 494 głosami za, przy 58 przeciw i 44 wstrzymujących się.

Parlament Europejski uznał w środowej rezolucji, że Rosja prowadzi “masowe ataki na zamieszkałe obszary i infrastrukturę cywilną”. „Rozmyślne ataki i okrucieństwa popełniane przez Federację Rosyjską na ludności cywilnej Ukrainy, niszczenie infrastruktury cywilnej oraz inne poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego stanowią akty terroru wobec ludności ukraińskiej i stanowią zbrodnie wojenne” – napisano w dokumencie, cytowanym przez portal Euro News.

„W świetle powyższego Parlament Europejski uznaje Rosję za państwo sponsorujące terroryzm i za państwo stosujące środki terroryzmu” – podkreślono.

Dokument przyjęto 494 głosami za, przy 58 przeciw i 44 wstrzymujących się.

Rezolucja łączy trzy projekty złożone przez Europejską Partię Ludową (EPL), Renew Europe oraz grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR).

W ostatecznej wersji europosłowie potępiają rosyjską „nielegalną, niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresywną wojnę” przeciwko Ukrainie. Oskarżają też rosyjską armię o popełnienie długiej listy zbrodni, takich jak zabójstwa „tysięcy” cywilów i „setek” dzieci, ataki na podstawową infrastrukturę, doraźne egzekucje, uprowadzenia, gwałty, nękanie, tortury, nielegalne zatrzymania i przymusowe deportacje.

Zobacz także: Rau chce przystąpienia Ukrainy do UE w ciągu “kilku lat” [+VIDEO]

„Te brutalne i nieludzkie czyny powodują śmierć, cierpienie, zniszczenie i przesiedlenia” – wskazano w rezolucji PE.

Zdaniem autorów od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainie udokumentowano 40 tys. zbrodni wojennych.

Ustawodawcy potępili także Rosję za sprowokowanie kryzysu humanitarnego na „dużą skalę” w Mariupolu, a także za doprowadzenie do niedoborów żywności, co ma globalne skutki.

Te „okrucieństwa” – zdaniem europosłów – mają na celu sterroryzowanie ludności ukraińskiej, stłumienie jej oporu i zmuszenie jej do zaakceptowania okupacji oraz nielegalnej aneksji terytorium suwerennego państwa.

Zobacz także: Ukraina chce dołączyć do Unii Europejskiej w przeciągu dwóch lat

W dokumencie napisano, że Rosja stanowi zagrożenie dla “całego kontynentu europejskiego oraz porządku międzynarodowego”.

Europosłowie apelują do państw członkowskich UE o uznanie, w ustawodawstwie krajowym, Rosji za sponsora terroryzmu. Aktualnie nie pozwalają na to regulacje prawne wielu państw UE.

Parlament Europejski domaga się także „powszechnej izolacji międzynarodowej” Rosji, dalszego ograniczenia stosunków dyplomatycznych i nowych unijnych sankcji. “Kontakty z jej [Rosji] oficjalnymi przedstawicielami na wszystkich poziomach powinny zostać ograniczone do niezbędnego minimum” – wskazano.

Zobacz także: UE wprowadził sankcje wobec Rosjan i Syryjczyków za upowszechnianie broni chemicznej

euronews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply