Papież udzielił wywiadu lewicowej „La Repubblica”. Przyznaje w nim, że bywa nazywany komunistą. Jego zdaniem misją Kościoła jest walka z nierównościami, a do polityki powinni być dopuszczeni ludzie ubodzy.

Założyciel gazety „La Repubblica” Eugenio Scalfari zapytał papieża, czy przedstawiając wizję społeczeństwa opartego na równości, myśli o marksistowskim wzorze. Franciszek odparł, że wiele razy mówiono już o nim, że jest komunistą.

– A moja odpowiedź jest zawsze taka, że ostatecznie to komuniści myślą jak chrześcijanie. Chrystus mówił o społeczeństwie, w którym to ubodzy, słabi, wykluczeni mają decydować. Nie demagodzy, nie nicponie, ale lud, biedni, którzy mają wiarę w Boga– powiedział papież. – To im musimy pomóc, by osiągnąć równość i wolność– podkreślił.

Franciszek wyraził przekonanie, że ruchy ludowe zrzeszające ludzi wykluczonych, a przede wszystkim ubodzy, powinni bezpośrednio wejść do polityki. – Nie do politykierstwa, szarpaniny o władzę, egoizmu, demagogii, pieniędzy, ale do polityki wzniosłej, twórczej, z wielkimi wizjami, o jakiej pisze Arystoteles– oświadczył.

Papież podkreślił, że najbardziej martwi go los uchodźców i migrantów, ich cierpienia i trudności. Zauważył też, że niewielką część uchodźców stanowią chrześcijanie.

Przyczyny cierpień migrantów i uchodźców są różne, a my robimy, co możliwe, by je usunąć– dodał. – Niestety, często są to tylko kroki, którym ludzie sprzeciwiają się z obawy, że zostanie im odebrana praca i zmniejszona pensja– ocenił.

– Pieniądz jest nieprzyjacielem narodów, również imigrantów i uchodźców. Ale są też biedni w bogatych krajach, którzy obawiają się przyjęcia ludzi takich jak oni sami, pochodzących z ubogich państwzauważył papież Franciszek w rozmowie. – To nikczemne koło, które musi zostać przerwane– oświadczył.

– Musimy obalić mury, które dzielą, próbować powiększać dobrobyt i szerzyć go, ale aby osiągnąć ten rezultat, musimy obalić mury i budować mosty, które pozwolą zmniejszyć nierówności oraz sprawią, że wzrastać będą wolność i prawa– ocenił papież. Większe prawa i większa wolność– powtórzył papież.

– Jednym ze zjawisk, które wywołują nierówności, jest ruch wielu ludów z jednego kraju do drugiego, z jednego kontynentu na drugi. Po dwóch, trzech, czterech pokoleniach te ludy się integrują, a ich różnorodność ma tendencję do zanikania– zaznaczył.

Podczas wywiadu, który został przeprowadzony tuż przed wyborami prezydenckimi w USA, Scalfari zapytał Franciszka o opinię na temat kandydata Partii Republikańskiej Donalda Trumpa.

– Nie wydaję sądów na temat osób i polityków. Chcę tylko wiedzieć, jakich cierpień przysparza biednym i wykluczonym ich postępowanie– odparł papież.

To, czego chcemy, to walka z nierównościami; oto największe zło, jakie istnieje na świecie. To pieniądz je tworzy i jest sprzeczny z działaniami, których celem jest wyrównanie dobrobytu i sprzyjanie równości– oznajmił Franciszek.

– My, chrześcijanie, zawsze byliśmy męczennikami, a jednak nasza wiara przez wieki zdobyła wielką część świata –przypomniał.

Czytaj również: Papież Franciszek potępia Donalda Trumpa

Jak zauważył, na świecie jest obecnie około 2,5 miliarda chrześcijan. – Czy trzeba było broni i wojen? Nie. Męczenników? Owszem, i to wielu– stwierdził.

Papież, zapytany, czy ma w Kościele wielu przeciwników, odparł: – Przeciwników – nie powiedziałbym. Wiara nas jednoczy. Naturalnie każdy z nas indywidualnie widzi to samo w różny sposób.

kresy.pl/ pap

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • votum_separatum
   votum_separatum :

   jazmig: 11.11.2016 21:38 Franciszek jest modernistą, czyli heretykiem, manipuluje Magisterium kościoła szerząc błędy dawnych kacerzy jak Luter, czy jak H. F. R. de la Mennais – to zwłaszcza ostatnie, gdy papież zajmuje się nie tym do czego jest powołany, czyli zajmuje się sprawami polityki społecznej, a nie wiarą katolicką. Poza tym „Chrystus mówił o społeczeństwie, w którym to ubodzy, słabi, wykluczeni mają decydować.” – Nic takiego Pismo Święte ani Tradycja nie przekazuje, czy ten człowiek oszalał???

 1. gan
  gan :

  Kraje Ameryki południowej są dosyć liberalne w swoich poglądach. A papież – to człowiek, z tego ludu wzięty. O jego działania bym się nie martwił, bo pilnuje to Ten, co nad nim. Dla przykładu – pewnego razu zdarzyło mi się jechać autem z kierowcą w Panamie, który trąbił przejeżdżając koło pięknych dziewcząt. Widząc moje zdziwienie objaśnił mi, że jest pies na baby i tak już ma…. Jego żona wie o tym i daje mu czasem za to po łbie. Ale generalnie to ją kocha i nie zostawi jej dla innej. No i oczywiście jak najbardziej uważa się za katolika. Dlatego nie zdziwiło mnie to, że zupełnie niedawno pojawiły się pomysły liberalizacji i apostolstwa pośród np. rozwodników.