Ostry list prezydenta Przemyśla do Bronisława Komorowskiego

Prezydent Przemyśla Robert Choma wystosował list do prezydenta Bronisława Komorowskiego, w którym ostro skrytykował uchwałę ukraińskiego parlamentu gloryfikującą Ukraińską Powstańczą Armię. Jego zdaniem nie służy ona budowaniu dobrych relacji polsko-ukraińskich.

„Moje oraz wielu mieszkańców Przemyśla zaniepokojenie, a nawet protest, budzi (…) fakt, że na tym samym posiedzeniu [na którym wystąpil prezydent Komorowski – red.] parlament ukraiński przyjął ustawę uznającą członków Ukraińskiej Powstańczej Armii za „bojowników o wolność”, także tych odpowiedzialnych za zbrodnie m.in. na Wołyniu. W Przemyślu mieszka zbyt wielu ludzi, którzy jeśli nawet nie pamiętają okrucieństw dokonywanych przez członków UPA, to mogą wymienić osoby z rodziny, które zostały przez tych „bojowników o wolność” zamordowane” – napisał Choma.

Prezydent Przemyśla wyraził żal z powodu podjęcia takiej decyzji w dniu wizyty polskiego prezydenta. „(…) w moim odczuciu i wielu osób, które przekazały mi swoje uwagi, nie służy to dobrze polsko-ukraińskim stosunkom, a nawet jest odbierane jako milcząca zgoda polskich władz na decyzję podjętą przez ukraińskich deputowanych” – napisał Choma. Uważa on, że relacje polsko-ukraińskie powinny być oparte na prawdzie historycznej, zaś pomijanie tragicznych wydarzeń „w imię racji, których nie rozumiem”, budzi jego sprzeciw.

We wcześniejszej części listu Choma wyraził satysfakcję z wystąpienie prezydenta w ukraińskim parlamencie, podczas którego „wspomniana została nasza wspólna historia i życzenia spokojnego oraz stabilnego rozwoju”, a także pochwała „europejskich aspiracji Ukrainy”.

Nowiny24.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
23 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. zajac_poziomka
  zajac_poziomka :

  naród się budzi, od zwykłych ludzi po osoby piastujące jakieś stanowiska…., nie da się już słuchac tego poprawnie-politycznego bełkotu i udawać , badz zaklinać rzeczywistość, że Ukraina to nasz sojusznik( czego i ja bym CHCIAŁ ,ale na Boga nie w formie Państwa , które za nasza pomoc odpłaca poniżaniem i brakiem szacunku)….., wszelkie gesty sugerują, iż nie ma tam krzty wdzięczności…,ale nasz rząd obiera taktykę ” jak ktoś pluje w gębe, to powiemy ,ze deszcz pada”…..

 2. gerardgorecki
  gerardgorecki :

  Nie jest specjalnie istotny wybór momentu w jakim przyjęli tę ustawę, choć ma to swą wymowę, jednoznaczną. Ważne jest, że ta ustawa w ogóle została przyjęta. Komorowski jest niezwykłym szkodnikiem, ale i PiS wypije też na wyborach piwo, które nawarzył swymi zaniechaniami i nieprzytomną, nachalną, niegodną proukraińską „polityką”.

 3. horodenka
  horodenka :

  BRAWO PANIE PREZYDENCIE PRZEMYŚLA. MYŚLALEM ŻE JESTEM OSAMOTNIONY KRYTYKUJĄC POSTAWĘ NASZEGO PREZYDENTA W PARLAMENCIE UKRAINY. PRZECIEŻ NIE MA NA ŚWIECIE W ŻADNYM PAŃSTWIE PREZYDENTA KTÓRY BY UCZESTNICZYL W GLORYFIKACJI MORDERCÓW SWOICH RODAKÓW POLSKI. PAN KOMOROWSKI OKRYL HAŃBĄ MAJESTAT PREZYDENTA RZECZPOSPOLITEJ. JESZCZE RAZ PANIE PREZYDENCIE PRZEMYŚLA W IMIENIU SWOIM [CUDEM OCALONY] I POZOSTALYCH NIEZAMORDOWANYCH KRESOWIAKÓW BARDZO DZIĘKUJĘ KRESOWIAK.

 4. ukrozol
  ukrozol :

  Panie zając, tzw. ukraina nie może być naszym sojusznikiem, ponieważ jest to twór z gruntu antypolski, oparty na antypolskiej ideologii, sławiący morderców polskich kobiet i dzieci, przy czym prominentni przedstawiciele tej zbrodniczej grupy etnicznej wprost przyznają, że sławią ich, no bo kogo maja sławić. Silna tzw. ukraina, nawet gdyby nie była nazistowska, będzie naturalnym konkurentem dla Polski, co wynika z prostych zasad geopolitycznych, zaś rządzona przez banderowców będzie dla Polski śmiertelnym niebezpieczeństwem.

  • zajac_poziomka
   zajac_poziomka :

   …uważam, iż nadszedł swoisty dziejowy moment, albo Ukraina jasno określi się jako państwo, które chce budować dobre , trwałe i szczere relacje sąsiedzkie ( w co ja już nie jestem w stanie wierzyć, bo ktoś z pistoletem przy głowie w ręku wroga , nie obraża jednego z nielicznych sojuszników , nawet gdy ten sojusznik poza wsparciem słownym mało może) .., albo zakrztusi się własna głupota i BEZCZELNOŚCIĄ….i będą trwać w kulcie zwykłych TCHÓRZY I ZBRODNIARZY , których dokonaniami są zabójstwa bezbronnych ludzi. Patrze na wszystko w swojej opinii zdroworozsądkowo, staram się…, jest 21 wiek, takiego mamy sąsiada ,chciałbym wierzyć ,że kiedys naród ukraiński zrozumie jakie „skurwyń…dziejowe” na nich ciąży, i bylibyśmy w stanie napisać nowy rozdział wzajemnych relacji…nie zakłamany , fałszywy i bezczelny jak teraz,….,ale do tego trzeba wielkich gestów i czasu..budowy zaufania a obecna sytuacja NIESTETY jest na ręke niebezpiecznemu drapieżnikowi dalej na wschód…., nie kązy ukrainiec to upowski pies, nie każdy polak to sympatyk obecnego obozu , który chyba nie wie jaki kraj reprezentuje,…nie jestem historykiem ,ale moze warto byloby sie powołac na taka postać w ich swiadomości jak Petrula.., skoro tak „biedaki” szukają bohaterów…

 5. jerzyjj
  jerzyjj :

  CO SIE TYCZY TEGO pana,KTOREGO ,,glupi polacy” WYBRALI PODOBNO NA PREZYDENTA TO JUZ NIZEJ NIE MOGL ON UPASC (dosadniej mowiac zeszmacic) OBNOSZAC SIE Z TA SWOJA ,,dwudniowa miloscia”DO BANDEROWCOW,KTORYCH PRAWDZIWI POLACY ,,UWIELBIAJA”.
  W polityce, nie może być miejsca na przypadki. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o nominację ludzi na główne stanowiska w panstwie …
  Skoro jednak to GLUPI POLACY swymi podatkami fundują wieloletnie stypendia twórcze dla ,,polskich” parlamentarzystów, eurodeputowanych i ,,ELYT RZADZACYCH” to mają też prawo wybrać sobie kogo tylko zechcą nawet OSLA I POSADZIC GO W PALACU PREZYDENCKIM …

 6. blacha
  blacha :

  Ludzie,tak sie składa, że jestem z Przemyśla i wiem, że prezydent Choma to cyniczny facet.Za jego rządów odbywałe sie marsze weteranów UPA w Przemyślu.To Choma jeżdził na lwowski majdan i wystepował pod banderowskimi sztandarami.Choma jest wieloletnim sympatykiem Ukraińców w Przemyślu a banderyzm nigdy sie tak dobrze nie miał jak za jego rządów.List jest napisany wyłacznie po by zyskac głosy w wyborach do parlamentu-Choma szykuje sie na posła z listy PIS-u.

 7. horodenka
  horodenka :

  blacha. A JA MU CHCIALEM ZLOŻYĆ PODZIĘKOWANIA ZA JEGO POSTAWĘ WOBEC BANDYTÓW Z UPA. JEDNAK WIEM ŻE PODKARPACIE TO BASTION WYBORCZY PiSu. SLYSZALEM TU WSZCZECINIE ŻE BANDEROWCY W PRZEMYŚLU MAJĄ SIĘ DOBRZE. ZNISZCZYLI NAWET POMNIK ZAMORDOWANYCH POLSKICH DZIECI PRZEZ TE PRZEKLĘTE BANDY Z UPA. PANIE BLACHA NAPISZ PAN PRAWDĘ O TYM WSZYSTKIM JAKA JEST PRAWDA. JA POCHODZĘ Z WOJ. STANISLAWOWSKIEGO. TERAZ DOMYŚLAM SIĘ DLACZEGO CI PRZEKLĘCI UKRAINCY GLOSUJĄ NA KACZYŃSKIEGO. ALE PRZEGRA.