Przedstawiciele węgierskiej mniejszości zamieszkującej ukraińskie Zakarpacie zapowiedzieli złożenie skargi do organów ścigania.

W miejscowości Sołomonowo w rejonie użhorodzkim obwodu zakarpackiego osoby podające się za przedstawicieli Służby Bezpieczeństwa Ukrainy usunęli z budynku miejscowej szkoły węgierskie symbole narodowe – podał portal węgierskiej mniejszości na Zakarpaciu, portal karpataljalap.net.

Sprzed budynku zniknęła węgierska flaga, a ze środka usunięto herb i hymn Węgier – poinformował przedstawiciel lokalnej organizacji kultury węgierskiej na Zakarpaciu Katalin Palko.

CZYTAJ TAKŻE: Rada obwodu zakarpackiego przeciw ukraińskiej ustawie oświatowej

Dyrektor szkoły Nora Lesco-Kovac powiedziała, że dokonało tego trzech mężczyzn, którzy przedstawili się jako pracownicy SBU. Dyrektor podała, że przyszli już do szkoły wcześniej, pod pretekstem dochodzenia w sprawie propagowania idei separatystycznych przez niektórych nauczycieli.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przewodnicząca działającego w rejonie użhorodzkim Towarzystwa Kultury Węgierskiej na Zakarpaciu Livia Balogh przypomniała, że prawo na Ukrainie dopuszcza wywieszanie w miejscach publicznych symboli mniejszości narodowych. Z tego powodu organizacja chce złożyć skargę do organów ścigania.

80% ludności w miejscowości Sołomonowo stanowią Węgrzy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Polskie MSZ usatysfakcjonowane zapisami nowej ukraińskiej ustawy oświatowej

Ukraińskie media na Zakarpaciu, takie jak portal zakarpattya.net.ua podała, że na fasadzie szkoły w Sołomonowiw nie wisiała oficjalna flaga Węgier, a nieoficjalna flaga narodowa z herbem, która była symbolem królestwa Węgier do 1918 roku.

Portal Korrespondent.net, przypomina, że stosunki między Ukrainą i Węgier znacznie pogorszyły się po wejściu w życie ustawy oświatowej, która ruguje języki mniejszości narodowych z ukraińskich szkół. Przeciw ustawie ostro protestowały Węgry i Rumunia. Polskie MSZ nie wyraziło w tej sprawie zaniepokojenia.

Kresy.pl / korrespondent.net / zakarpattya.net.ua

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz