Dyrektor Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie, Jonathan Ornstein, uważa, że nowelizacja ustawy o IPN powinna zostać odwołana lub zmieniona.

W rozmowie z „Rzeczpospolitą”, Ornsten powiedział, że „Przechodzimy najbardziej wrażliwy etap w stosunkach polsko-żydowskich, od kiedy przyjechałem do Polski 17 lat temu. Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Wielu członków naszej wspólnoty obawia się, że kraj idzie teraz w złym kierunku. Zastanawiają się, czy nadal jako Żydzi będą dobrze przyjmowani w Polsce”.

Wspomniał o wtorkowej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy wraz z Pierszą Damą w krakowskim centrum, oceniając, że „To pokazuje, że państwo angażuje się w nasze bezpieczeństwo, chce, abyśmy żyli jak wszyscy obywatele”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według Ornsteina, Polska jest „najbezpieczniejszym miejscem do życia dla Żydów w Europie”. Na pytanie dlaczego Polakom powinno zależeć na odrodzeniu życia żydowskiego w Polsce, Ornstein odpowiedział: „Nie ma prawdziwej Polski bez Żydów, tak jak nie ma żydowskiego świata bez Polski. Tu żyło 50 pokoleń Żydów, dziś ponad połowa Żydów na świecie stąd właśnie pochodzi. Oni chcą zachować kontakt z krajem przodków, ale nie tylko jako miejscem, gdzie nastąpiła Zagłada, ale także miejscem, gdzie nadal rozwija się żydowska wspólnota. Ale to też może być wielki atut dla Polski. Bo przecież mówimy o ludziach, którzy współtworzyli Google’a, Atari czy Hollywood. Ich należy traktować jako część Polonii – rozmawiałem o tym niedawno z konsulem generalnym RP w Nowym Jorku. Żydzi powinni być dumni ze swoich polskich korzeni, a Polska powinna być dumna z sukcesu Żydów”.

Wyraził nadzieję, że przywódcy Polski i Izraela zrozumieją, iż kryzys w stosunkach musi zostać zażegnany. „Przez lata Izrael nie miała lepszego przyjaciela w Europie, niż Polska. Jakże duża część Izraela została zbudowana przez polskich Żydów! Nie jesteśmy sobie obcy, przeciwnie – mamy bardzo wiele wspólnego tak, jak bracia i siostry. Przez te tysiąc lat przechodziliśmy przez lepsze i gorsze chwile, ostatnie lata były bardzo pozytywne i mam nadzieję, że tak będzie niech tak to trwa nadal” – podkreślił Ornstein.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Światowy Kongres Żydów apeluje do Polaków

Kresy.pl / Rzeczpospolita

Czytaj kolejny artykuł
4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz