Daniel Obajtek i jego ludzie wpuścili do inwestycji, od której zależy przyszłość Orlenu, prywatną firmę kontrolowaną przez miliardera Michała Sołowowa, a pretekstem miały być oszczędności – podaje Wirtualna Polska. W środę Orlen poinformował o wstrzymaniu inwestycji. Wcześniej Orlen informował o rozważaniu takiego scenariusza. Rozbudowa kompleksu została zawieszona we wrześniu.

Wirtualna Polska podaje w środę, że “kosztem 3,7 proc. inwestycji Orlen straci wyłączną kontrolę nad instalacją zabezpieczającą przyszłość finansową paliwowego giganta”. Dziennikarskie śledztwo w tej sprawie miało zostać przeprowadzone przez redaktorów WP i TVN24.

Chodzi o budowę przez Orlen kompleksu Olefiny III.

“Dotarliśmy do niepublikowanych wcześniej umów, dokumentów oraz materiałów z posiedzeń Rady Nadzorczej Orlenu w latach 2021-2023, a także do prezentacji i plików wewnętrznego zespołu Orlenu, odpowiadającego za wybudowanie Olefin” – pisze WP.

Koncern początkowo chciał, żeby wszystkie instalacje w ramach kompleksu były jego własnością, lecz z nieznanych powodów uległo to później zmianie. “Pod koniec marca 2020 roku nagle do zespołu budującego Olefiny III trafiła informacja z Zarządu, że jedna z instalacji, ta do produkcji butadienu, ma zostać wyłączona z zakresu budowy” – Wirtualna Polska cytuje anonimowego informatora.

Portal donosi, że Orlen najpierw wydzielił jedną małą działkę z ogromnego terenu, na którym budowane są Olefiny, a następnie na co najmniej 31 lat wydzierżawił ją spółce Synthos, która zobowiązała się do wybudowania tam brakującej instalacji butadienowej.

“Według dokumentów koszt budowy instalacji, za którą miał odpowiadać Synthos to około 500 milionów złotych. Jeśli przyjmiemy, że Olefiny miały kosztować początkowo 13,5 mld zł to Daniel Obajtek oszczędziłby w ten sposób zaledwie 3,7 procent całkowitego kosztu inwestycji. Czyli oszczędzając kilka procent, Orlen stracił pełną kontrolę nad Olefinami III”  – czytamy.

Według informacji WP, umowa ramowa dotyczy “10 różnych umów powiązanych z dzierżawą działki i dostawą mediów”. “Naruszenie w jakikolwiek sposób którejkolwiek umowy będzie kosztować Orlen 25 milionów dolarów kary. Razem daje to nawet 250 mln dolarów, czyli ok. 1 mld zł. – dwukrotność kosztu budowy instalacji, którą Orlen mógł postawić samodzielnie” – wskazuje medium.

“Przekładając z korporacyjnego na polski: jeżeli z jakiegokolwiek powodu, na chwilę nawet, instalacja Synthosu stanie, to wtedy nie będzie działać również najważniejsza instalacja Olefin III” – ocenia WP.

Wirtualna Polska zwraca uwagę, że Olefiny III to największa i najdroższa inwestycja Orlenu z czasów prezesury Daniela Obajtka.

W odpowiedzi na pytania WP były prezes Orlenu Daniel Obajtek oświadczył, że takie umowy i dzierżawy są “standardem na rynku” a wydzierżawienie działki to “normalny proces”.

Obajtek argumentuje, że podpisanie umowy z Synthosem zabezpieczyło zbycie produktów z Olefin, a podobne umowy Orlen podpisał również z innymi podmiotami np. spółką PCC Rokita na odbiór tlenku etylenu.

Michał Sołowow jest według magazynu Forbes najbogatszym Polakiem z majątkiem obliczanym na ponad 27 miliardów.

W środę Orlen poinformował, że rada nadzorcza spółki wyraziła zgodę na zatrzymanie projektu budowy kompleksu Olefiny III w jego dotychczasowym zakresie. Wcześniej Orlen informował o rozważaniu takiego scenariusza. Rozbudowa kompleksu została zawieszona we wrześniu.

Jak czytamy, rada uznała, że jej kontynuacja nie jest rentowna z powodu “niewystarczającego zdefiniowania zakresu realizowanej inwestycji poprzez nieuwzględnienie w dotychczasowych założeniach projektu wszystkich potrzebnych zakresów infrastruktury OSBL, niedoszacowania czasu potrzebnego na realizację i kosztów finansowania, niedoszacowania koniecznych do poniesienia nakładów inwestycyjnych podnoszących łączne koszty projektu do 45-51 mld PLN”.

Płocki koncern twierdzi, że decyzja o zatrzymaniu inwestycji “uchroni spółkę przed stratą ok. 15 miliardów zł”. “Te środki przeznaczone zostaną na projekty trwale zwiększające konkurencyjność spółki oraz polskiej gospodarki” – czytamy w komunikacie.

Koncern dodał, że od teraz prace prowadzone będą w ramach projektu Nowa Chemia. “To projekt oparty o nowe założenia technologiczne, operacyjne i biznesowe, w ramach którego powstanie nowoczesna instalacja do produkcji monomerów oraz zwiększone zostaną możliwości sprzedażowe spółki w obszarze tlenku etylenu i glikoli, styrenu i frakcji butadeinowej C4 w wolumenie zoptymalizowanym do potrzeb rynkowych” – czytamy.

Do tej pory Orlen wydał na Olefiny III 12,6 mld złotych.

wiadomosci.wp.pl / orlen.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply