Orlen sprzeda Możejki?

PKN Orlen zapowiada, że może być zmuszony do sprzedaży rafinerii w Możejkach, jeśli nie uda mu się kupić firmy „Kłajpedzkie nafty”, kontrolowanej przez litewski rząd. Jeden z największych litewskich portali informacyjnych – „Alfa.lt” podaje, że Polacy biorą pod uwagę sprzedaż rafinerii „Orlen Lietuva” jednej z rosyjskich kompanii.

Według „Alfa.lt”, trwają negocjacje między rządem Polski i Rosji w tej sprawie. „Alfa.lt” pisze, że kierownictwo jedynego możliwego nabywcy „Orlen Lietuva”- kompanii „Łukoil”- skarżyło się w zeszłym tygodniu, iż Polacy utrudniają im rozwój. „Łukoil” tuż przy granicy z Białorusią chciałby zbudować terminal naftowy i rozpocząć inwazję na rynek polski. Warszawa się na to nie godzi, bo terminal miałby być zbudowany na terenach chronionych. „Łukoil” w zeszłym tygodniu oświadczył, ze zamraża inwestycje na rynku polskim.

Niedawno szef „Lukojlu” Vagit Alekperow zaprzeczył, jakoby jego kompania zamierzała kupić akcje „Orlen Lietuva”. W kilka dni po tym oświadczeniu do Orlenu zwróciła się z propozycją kupna akcji inna rosyjska kompania – „Transnieft”. Jej wiceprezes Michail Arustamow powiedział wtedy, że gdyby „Transnieft” był akcjonariuszem „Orlen Lietuva”, natychmiast zostałaby uregulowana kwestia dostaw przez rurociąg „Przyjaźń”. Przedstawiciele „Orlen Lietuva” powątpiewają jednak w możliwość kupna akcji przez „Transnieft”. Ich zdaniem, kompania nie może sobie teraz pozwolić na taki wydatek.
PKN Orlen nabył litewską rafinerię trzy lata temu. Polska zainwestowała w Możejkach 3,5 miliarda dolarów.

IAR/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz